Burmistrz Ustki podsumowuje pierwszy rok swojej działalności

0
271
Burmistrz Ustki Jacek Graczyk podsumowuje pierwszy rok swojej działalności - ustka 24.info
Burmistrz Ustki Jacek Graczyk podsumowuje pierwszy rok swojej działalności – ustka 24.info

Burmistrz Ustki, Jacek Graczyk opublikował na swoim profilu, w portalu Facebook, podsumowanie pierwszego roku działalności. Poniżej pełna treść podsumowania.

[ads1]

Dziś mija dokładnie rok od chwili, kiedy dzięki Państwa zaufaniu otrzymałem zaszczytny mandat do służby na rzecz naszej społeczności lokalnej. Obejmując stanowisko Burmistrza Miasta Ustka postanowiłem po upływie roku złożyć przed Państwem rodzaj sprawozdania ze wszystkich działań, które przy współpracy z Radą Miasta podjąłem na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Udzielając mi rok temu tak wysokiego poparcia z pewnością liczyliście Państwo na to, że sposób zarządzania miastem zmieni się na lepsze. Oczekiwaliście także, że urząd zacznie działać sprawniej, przyjaźniej dla mieszkańców i z lepszym skutkiem dla interesów całej społeczności. Zarządzanie takim organizmem jak miasto jest wyzwaniem zarówno menedżerskim, jak i społecznym. Nigdy o tym nie zapominam i traktuję pełnioną przez siebie funkcję jako publiczną służbę na rzecz wspólnego dobra.
Mam nadzieję, że zmiany, które w ostatnim roku zaszły w Ustce, oceniacie Państwo jako korzystne. Kiedy przygotowywałem listę najważniejszych, podjętych i wdrożonych przeze mnie działań, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że rozpocząłem, a w wielu przypadkach zrealizowałem większość postulatów zawartych w moim programie wyborczym.
Pozwólcie Państwo, że przejdę teraz do konkretów i omówię punkt po punkcie wszystkie obietnice, które złożyłem Państwu podczas kampanii wyborczej.
Budowa południowej obwodnicy, łączącej ulicę Słupską z Darłowską
Zleciliśmy opracowanie dokumentacji technicznej tej inwestycji. Obwodnica została również wpisana jako docelowa droga łącząca drogę krajową nr 21 (Słupsk – Ustka) z portem usteckim. Niebawem przystąpimy do opracowania koncepcji tego połączenia. Planowany przebieg tej trasy: od ronda przy Intermarche obwodnicą do ulicy Zubrzyckiego, a potem przez Uroczysko do portu. Zabiegam o to, żeby ta obwodnica, w ramach rekompensat za budowę tarczy antyrakietowej, powstała za pieniądze państwa i miała status drogi krajowej.
Aktualizacja opracowanego w 2004 roku harmonogramu modernizacji ulic i jego konsekwentna realizacja
W czerwcu br. harmonogram został zaktualizowany. Priorytetem jest zakończenie modernizacji ulic w starej części miasta. W 2015 roku wyremontowaliśmy ulicę Sprzymierzeńców. W 2016 roku planowana jest modernizacja ulicy Słowiańskiej. Równolegle przygotowujemy projekt rewitalizacji starej osady rybackiej. Założenie jest takie, by w tej kadencji wyremontować wszystkie ulice znajdujące się w starej części miasta oraz te ulice, które w poszczególnych częściach miasta wskazali radni.
Modernizacja portu usteckiego, budowa mariny
Została opracowana koncepcja rozbudowy usteckiego portu. Plan jest taki, by powiększyć ustecki port poprzez przesunięcie falochronu zachodniego na odległość w granicach od 150 do 250 metrów. W połączonym awanporcie chcemy realizować, funkcję handlową ( z pirsem załadunkowo-rozładunkowym), funkcję turystyczno-pasażerską, a także wybudować marinę. Starą cześć portu chcemy głównie wykorzystać na potrzeby środowiska rybackiego. Zadanie to wpisane zostało w pakiet rekompensat za tarczę antyrakietową.
Rewitalizacja starej części miasta
Temat rozpoczęty przeze mnie w pierwszej kadencji jest kontynuowany. W 2015 roku postawiliśmy budynki przy ulicy Beniowskiego 12, Kosynierów 3 i Sprzymierzeńców 3. Rozpoczęliśmy rewitalizację budynków przy ul. Marynarki Polskiej 12 oraz Sprzymierzeńców 9. Rewitalizacją zostało objętych w sumie pięć budynków. W 2016 planujemy zrewitalizować kolejne cztery budynki: Sprzymierzeńców 1/3, Sprzemierzeńców 5, Marynarki Polskiej 73 i Marynarki Polskiej 13.
Remont ulicy Wczasowej
Dzięki mojej determinacji, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Słupsku, Gminą Ustka i prywatnym przedsiębiorcą Panem Andrzejem Dębowskim udało się doprowadzić do remontu tej ulicy. Prace jeszcze trwają. Wiele wskazuje na to, że zakończą się pod koniec roku.
Opracowanie nowego planu zagospodarowania terenów Uroczyska
Podjąłem starania mające na celu zamianę gruntów, którymi w imieniu Skarbu Państwa zarządzają Lasy Państwowe. W zamian za tereny Uroczyska miasto chce przekazać grunty znajdujące się po wschodniej stronie miasta, wzdłuż złóż borowiny. Będę zabiegał w Ministerstwie Środowiska o to, by doszło do takiej zamiany. Umożliwiłaby ona miastu przeznaczenie tego terenu pod działalność inwestycyjną.
Budowa ścieżek rowerowych, w tym co cmentarza i działek w Zimowiskach Temat ten będzie realizowany w ramach modernizacji drogi krajowej nr 21. Wspólnie z gminą Słupsk, miastem Słupsk i gminą Ustka realizujemy obecnie koncepcję przebudowy tej drogi wraz ze ścieżką rowerową przebiegającą wzdłuż tej trasy.
Opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego terenów po kolejowych i terenów po stoczniowych
Jesteśmy na etapie przygotowywania koncepcji stworzenia w naszym mieście węzła przesiadkowego, który połączy funkcję dworca kolejowego i dworca autobusowego. W marcu 2016 roku rozstrzygniemy konkurs na koncepcję architektoniczną. Rozstrzygnięcia tego konkursu będą podstawą do stworzenia mpzp dla terenów po kolejowych. Natomiast jeśli chodzi o tereny po stoczniowe, projekt planu został już opracowany, obecnie jest na etapie wykładania, można składać do niego uwagi. Myślę, że w pierwszym kwartale 2016 roku Rada Miasta przyjmie ten plan.
Budowa nowego przedszkola po wschodniej stronie miasta
Nowe przedszkole chcemy wybudować przy ul. Rybackiej. Obecnie trwają prace nad zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli nam wybudować przedszkole w zaproponowanym przez nas miejscu.
Modernizacja i rozbudowa żłobka
Przygotowaliśmy dokumentację techniczną na termomodernizację żłobka. W 2016 roku będziemy aplikować o środki zewnętrzne na to zadanie.
Budowa Centrum Kultury
W 2015 roku została przygotowana koncepcja zagospodarowania Placu Wolności, gdzie docelowo ma się mieścić Centrum Kultury. Obecnie trwają prace projektowe nad zmianą planu zagospodarowania „Centrum 4”, obejmującego teren Placu Wolności. Gdy tylko nowy plan zostanie przyjęty przez Radę Miasta (pierwsza połowa 2016 roku), przystąpimy do sporządzenia dokumentacji technicznej. Będziemy starali się pozyskać środki unijne na realizację tej inwestycji.
Wspieranie aktywności gospodarczej
W ratuszu został uruchomiony „Punkt informacyjny dla przedsiębiorców”, jego pracownicy pełnią dyżury w każdy poniedziałek. Osoby zainteresowane mogą nieodpłatnie uzyskać informacje dotyczące m.in. uruchomienia działalności gospodarczej, czy też zmodyfikowania tej prowadzonej obecnie. Specjaliści udzielają również informacji na temat możliwości pozyskiwania środków unijnych.
Usprawnienie przepływu informacji między Urzędem a mieszkańcami
W marcu 2015 roku uruchomiliśmy Miejski System Powiadamiania SMS. Informacje na temat mojej pracy i Rady Miasta na bieżąco zamieszczane są we wkładce samorządowej na łamach „Gońca Usteckiego”. W 2016 roku zamierzamy wprowadzić system powiadamiania za pośrednictwem poczty e-mail.
Przywrócenie pełnych i rzetelnych konsultacji z mieszkańcami
Wszystkie nasze plany i zamierzenia są szeroko konsultowane z mieszkańcami, czy to na organizowanych przeze mnie spotkaniach, czy to za pośrednictwem strony internetowej miasta. Zgłaszane uwagi są analizowane i wykorzystywane przy opracowaniu różnych, strategicznych dokumentów.
Stworzenie budżetu obywatelskiego
Z mojej inicjatywy, po raz pierwszy w historii miasta, opracowany został regulamin budżetu obywatelskiego, w stworzenie którego mocno zaangażowali się przedstawiciele stowarzyszeń. W ślad za tym została wydzielona w budżecie część kwoty, o wykorzystaniu której zdecydowali mieszkańcy w powszechnym głosowaniu. Za pieniądze z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zostanie wybudowana siłownia plenerowa na osiedlu Kościelniaka. W 2016 roku odbędzie się druga edycja budżetu obywatelskiego.
Ustalenie opłat za wodę, ścieki, wywóz nieczystości na poziomie minimalnym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania spółek miejskich
Temat był gruntowanie analizowany. Na mój wniosek prezes „Wodociągów” wycofał się z naliczania tzw. abonamentu za wodę i ścieki. Tym samym opłaty dla właścicieli budynków jednorodzinnych zostały obniżone, a dla wspólnot i budynków wielorodzinnych utrzymane na tym samym poziomie.  Wnikliwie zapoznałem się również z funkcjonowaniem spółek miejskich, został przygotowany nowy regulamin ich funkcjonowania, działanie spółek pod kątem merytorycznym jest sprawdzane przez właściwe wydziały Urzędu. Uporządkowałem również sprawę wynagrodzeń prezesów spółek i kadry zarządzającej.
Patrolowanie miasta w godzinach nocnych przez policję i straż miejską
Temat ten został wprowadzony częściowo, w okresie sezonu letniego. Takie patrole strzegły bezpieczeństwa w okolicach promenady i w pasie od bulwaru portowego do „Traktu Solidarności”.
Podjęcie działań zmierzających do zatrzymania młodych mieszkańców w naszym mieście
Podjąłem kroki w celu zmiany granic strefy uzdrowiskowej w naszym mieście. Temat został już zlecony, trwa opracowanie audytu. Chcemy wyłączyć ze strefy uzdrowiskowej dzielnice w południowo-zachodniej części miasta. Dzięki temu uda się ożywić gospodarczo tą stronę Ustki. Wierzę, że dzięki temu uda się przyciągnąć inwestorów i stworzyć nowe miejsca pracy.
Wzbogacenie oferty kulturalnej i sportowej w ciągu całego roku
Podjąłem działania w celu wzbogacenia oferty Domu Kultury. Od 1 stycznia 2016 roku dzieci i młodzież będą mogły nieodpłatnie korzystać z obiektów sportowych OSiR-u oraz hal sportowych zlokalizowanych w usteckich szkołach. OSiR przygotował również koncepcję zagospodarowania terenów sportowych przy ul. Grunwaldzkiej i Sportowej. Po zatwierdzeniu tej koncepcji przez radnych przystąpimy do opracowania dokumentacji technicznej.
Skuteczna promocja miasta, wydłużenie sezonu.
Określone zostały główne cele i priorytety promocji miasta.
Działania marketingowe prowadzone są przez cały rok, a nie tylko w okresie letnim i poprzedzającym wakacje. Główne imprezy nawiązują do nadmorskiego charakteru Ustki. Odeszliśmy od używania wzbudzającego wiele emocji logotypu, zamiast niego posługujemy się pięknym herbem Ustki.Byliśmy w tym roku mocno widoczni w mediach ogólnopolskich, według prestiżowego rankingu portalu onet.pl Ustka ma najlepszą plażę w Polsce. Udało nam się zbudować silny wizerunek Ustki jako znanej miejscowości nadmorskiej.
Szanowni Państwo,
Wprawdzie nie było tego w moim programie, ale nie sposób nie wspomnieć o szczęśliwym dokończeniu potężnej inwestycji, jaką była budowa basenu rybackiego po zachodniej stronie miasta wraz z drogami dojazdowymi. Jestem daleki od tego, aby recenzować pracę swoich poprzedników, ale zagrożenie utraty ogromnej dotacji unijnej było bardzo poważne.
Powody do zadowolenia mogą mieć także mieszkańcy ulicy Klonowej, która została w tym roku zmodernizowana, a także najmłodsi mieszkańcy Ustki – przy Szkole Podstawowej nr 1 zbudowaliśmy boisko wielofunkcyjne.
Nie zapomniałem także o osobach starszych i wymagających szczególnej opieki i wsparcia. To właśnie z myślą o nich wdrożyliśmy tzw. Kopertę Życia i Teleopiekę. Osobom mającym problem z poruszaniem się zapewniamy darmowy transport do przychodni zdrowia.
Nie da się ukryć, że pilnych potrzeb w mieście jest znacznie więcej. Zaległości inwestycyjnych w Ustce jest wciąż sporo. Nie sposób ich nadrobić w ciągu jednego roku. Mam jednak nadzieję, że po pierwszym roku moich rządów, spełniłem pokładane we mnie oczekiwania, zarówno moich wyborców, jak i tych, którzy swoje głosy oddali na moich szanownych konkurentów. Głęboko wierzę również w to, że także koleżanki i koledzy z Rady Miasta pozytywnie oceniają naszą współpracę. Choć nie zawsze jest łatwa, cenię ją bardzo wysoko, za co bardzo chciałbym naszym radnym serdecznie podziękować. Niezależnie od dzielących nas różnic, wszyscy razem działamy na rzecz rozwoju i pomyślności ustczan. To jest nasz wspólny priorytet i kwestia nadrzędna. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Ustka zasługuje na więcej!
Dziękuję również za doskonałą współpracę ze słupskimi parlamentarzystami, władzami województwa, Starostwem Powiatowym w Słupsku, władzami Słupska, gminy Ustka i innych sąsiednich samorządów, Urzędem Morskim w Słupsku, służbami mundurowymi. Jestem wdzięczny również działającym w naszym mieście stowarzyszeniom, które aktywnie włączają się w życie miasta. Przede wszystkim wdzięczny jestem jednak mieszkańcom Ustki. Nie tylko za to, że na każdym kroku wspieracie mnie swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również za cenne uwagi, zgłaszane propozycje i konstruktywną krytykę.
Jestem przekonany, że 2016 rok będzie nie gorszy od poprzedniego i wspólnie uda nam się zrealizować jeszcze wiele cennych przedsięwzięć. Pracy jest sporo, ale wierzę, że damy radę.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments