Ćwiczenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej na usteckim poligonie

0
322
Ćwiczenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej na usteckim poligonie - ustka24.info
Ćwiczenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej na usteckim poligonie – ustka24.info

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwa Zgrupowanie Poligonowe Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej.

[ads1]

Dwustu przeciwlotników z jednostek brzegowych MW doskonali umiejętności drużyn, plutonów i baterii w zakresie prowadzenia strzelań artyleryjskich do celów powietrznych poruszających się ma małych i średnich wysokościach w różnych porach doby.

W dwutygodniowym szkoleniu, które rozpoczęło się 12 maja br. biorą udział pododdziały 8. i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego, baterie przeciwlotnicze 43. i 44. Bazy Lotniczej oraz bateria przeciwlotnicza Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW. Jest to drugi etap szkolenia, który odbywa się na bazie wydzielonych obiektów szkoleniowych CPSP w Ustce. Wcześniej, w okresie 5 – 11 maja br., pododdziały przeszły cykl treningów na przykoszarowych placach ćwiczeń w macierzystych jednostkach.

W czasie zajęć taktycznych z wykorzystaniem amunicji bojowej przeciwlotnicy prowadzą szkolenie strzeleckie według określonych zadań ogniowych do celów powietrznych poruszających się na różnych wysokościach i odległościach – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów w Gdyni – Ćwiczenia odbywają się zarówno w ciągu dnia jak i w godzinach nocnych. Sprawne działanie w składzie pododdziału przeciwlotniczego to nie łatwa rzecz. Liczy się precyzyjność i szybkość działania. Decyzje dowódców wszystkich szczebli muszą być trafne, bo od tego zależy życie ich podwładnych oraz wykonanie zadania.

W szkoleniu uczestniczą również obsługi przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich BLENDA, drużyny przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych GROM oraz obsada stacji radiolokacyjnej NUR-22-N (3D).

Zgrupowanie poligonowe przeciwlotników Marynarki Wojennej to także jedno z trudniejszych przedsięwzięć, jakiemu muszą sprostać sztaby oraz pododdziały logistyczne ćwiczących jednostek. Nad bezpieczeństwem podczas wykonywania zadań ogniowych czuwa szef OPL 3. Flotylli Okrętów kmdr por. Damian Wilczyński, który jednocześnie pełni obowiązki dowódcy zgrupowania poligonowego Wojsk OPL MW.

fot. ppor. mar. Anna Sech

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments