Czy fotowoltaika się opłaca?

0
109

Opłacalność systemów fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od naszego zapotrzebowania na prąd. Jeżeli zużywamy go niewiele, to też oszczędności w przypadku systemu fotowoltaicznego nie będą ogromne.

Jeśli rocznie płacimy za energię elektryczną powyżej 2 tys. zł, czy w przybliżeniu taką kwotę, to instalacja może nam się opłacić. Ważne by zainwestować w dobrej jakości ogniwa fotowoltaiczne, a także zlecić profesjonalnej firmie audyt fotowoltaiczny. Są to dodatkowe koszty, jednak tylko w ten sposób można wykorzystać w pełni potencjał instalacji fotowoltaicznej.

Opłacalność fotowoltaiki – o czym należy pamiętać?

Miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych ma istotne znaczenie z punktu widzenia efektywności systemu wytwarzania prądu. Najlepiej sprawdzają się panele grubowarstwowe, których sprawność oceniana jest na około 20%. Istotne znaczenie ma kąt nachylenia przy montażu i brak zacienienia. W tej sytuacji można uzyskać najwyższą efektywność z instalacji fotowoltaicznej. Wszystkie te kwestie zostają ocenione w audycie fotowoltaicznym, którego zwieńczeniem jest ocena ekonomiczna.

Ile można oszczędzić na 
fotowoltaice?

Jeśli zapotrzebowanie na energię dla budynku wynosi ok. 3700 kWh, to rachunki roczne za energię oscylują w granicach 2,5 tys. zł. W przypadku instalacji fotowoltaicznej on grin można zaoszczędzić czterokrotnie, a przy najwyższej efektywności nawet 10-krotnie. W ten sposób w ciągu 25 lat można zaoszczędzić nawet 60 tys. zł, zakładając że inwestycja wyniesie ok. 30 tys. zł. Wyraźnie zatem widać, że systemy fotowoltaiczne mogą być bardzo opłacalne. W przypadku systemu on grin możemy oddawać nadwyżki do sieci energetycznej i korzystać z nich w zimie. W tej sytuacji instalacja fotowoltaiczna może być najbardziej efektywna, dlatego inwestorzy najczęściej decydują się właśnie na to rozwiązanie. Oczywiście ważny jest dobór jak najlepszych paneli fotowoltaicznych.

Warto wiedzieć, że można również obniżyć koszty całej instalacji wystarczy wystąpić o dofinansowanie po podłączeniu instalacji do sieci z programu Mój Prąd. Można zyskać 5 tys. zł dofinansowania i o tyle zmniejszą się koszty. Dodatkowo warto wiedzieć, że koszty instalacji podlegają również odliczeniu od podatku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna i jeśli zużycie prądu jest spore, to nie ma się co zastanawiać. Dowiedz się więcej i skorzystaj z usług profesjonalistów na https://fotowoltaiczny.pl/.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments