Do Ustki wraca problem wież radarowych, które mają stanąć w porcie morskim

1
145
Wieże radarowe mają stanąć w zachodniej części usteckiego portu - ustka24.info
Wieże radarowe mają stanąć w zachodniej części usteckiego portu – ustka24.info

Po kilku miesiącach przerwy, kiedy wydawało się, że morskie radary nie staną w zachodniej części portu morskiego w Ustce, sprawa się skomplikowała i temat wraca.

[ads1]

Budowę radarów, które po zmianach miały stanąć w okolicy Lędowa oprotestowali mieszkańcy Gminy Ustka. Urząd Morski w Gdyni chce ponownie, aby radary stanęły w usteckim porcie. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się jednak urzędnicy z usteckiego magistratu.

W sierpniu 2013 roku burmistrz Ustki wydał negatywną opinię na temat inwestycji Urzędu Morskiego z Gdyni dotyczącą budowy w usteckim porcie dwóch wież radarowych, powstających w ramach Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego. Po tej decyzji urzędnicy z Gdyni odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało burmistrzowi ponowne rozpatrzenie wniosku o inwestycję. Wiadomo jednak było, że burmistrz  nie zgodzi się na urządzenia radarowe w porcie. Strony jednak doszły do wstępnego kompromisu, bo burmistrz zamiast pisać negatywne opinie wystąpił do Urzędu Morskiego o zmianę lokalizacji a urzędnicy z Gdyni znaleźli nowe miejsce. Miały być to wolne tereny w okolicy miejscowości Modlinek – Lędowo. Wydawało się, że temat jest już załatwiony stało się jednak inaczej.

  • Na inwestycję nie zgodzili się mieszkańcy gminy Ustka i miejscowości Modlinek – mówi Anna Sobczuk – Jodłowska, wójt gminy wiejskiej Ustka. – Otrzymałam do urzędu oficjalne protesty od mieszkańców osiedla. Zorganizowaliśmy rozprawę administracyjną w tej sprawie, po której trafiły do nas kolejne protesty. Dla nas są to ważne tereny na których po pierwsze są osiedla mieszkaniowe, a po drugie mogą być wykorzystane w przyszłości pod działalność turystyczną.

Obecnie urzędnicy z gminy Ustka przygotowują odpowiedź na protesty. Najprawdopodobniej zaskarżą decyzję środowiskową w sprawie lokalizacji w Lędowie radarów.

Jednocześnie nową skargę na decyzję piszą urzędnicy z Urzędu Miasta w Ustce. Okazało się bowiem, że do wojewody pomorskiego trafił już wniosek o pozwolenie na budowę radarów w usteckim porcie.
– Wniosek zakłada trzy warianty – wyjaśnia Marek Kurowski, naczelnik wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Ustce – Jeden z nich mówi o jednym maszcie z dwoma radarami na terenie Urzędu Morskiego w zachodniej części portu. Drugi wariant mówi o dwóch wieżach radarowych, a trzeci o dwóch wieżach, gdzie jedna będzie w porcie, a trzecia dalej w kierunku zachodnim. Na żaden z tych wariantów się jednak nie zgadzamy i przygotowujemy obecnie negatywną opinię na te wnioski.

Jan Młotkowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. oznakowania nawigacyjnego przyznaje, że Ustka to jedyne miejsce, gdzie powstały takie problemy.
– W innych lokalizacjach mamy już inwestycje na ukończeniu, lub ukończone. Ustka to dla nas duży problem, tym bardziej, że byliśmy już dogadani i burmistrzem i z Panią wójt. Nie rozumiem takich decyzji. Teraz robimy swoje i składamy wnioski z pozwoleniem na budowę. Innej możliwości nie mamy.

Warto przypomnieć, że radary w Ustce mają wejść w skład sieci radarów i stacji meteorologicznych, które pojawią się na całym polskim wybrzeżu. To tak zwany Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego. Inwestycja ma kosztować ponad 100 mln zł. Koszt jednego radaru to około pół miliona złotych. Na całym wybrzeżu, w portach morskich pojawią się ponad 24 takie radary.

Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni przekonują, że radar w tej części wybrzeża jest bardzo potrzebny.
– Szczególnie ważny jest radar dalekiego zasięgu, który będzie pomagał w nawigacji na tak zwanej autostradzie morskiej w okolicy Ławicy Słupskiej – wyjaśnia Jan Młotkowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. oznakowania nawigacyjnego. – Natomiast mały radar będzie pomagał pracownikom Kapitanatu Portu w Ustce w koordynacji ruchu morskiego w porcie morskim i na jego redzie. Radary nie będą nikomu szkodziły. Przesunęliśmy lokalizację najdalej na zachód miasta jak się dało. W innym miejscu radar nie będzie spełniał już swoich wymagań. Ustka to jedyny port na całym wybrzeżu, gdzie mieszkańcy negatywnie zareagowali na inwestycję. Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie, bo bez radaru w Ustce system będzie dziurawy.

Czy waszym zdaniem radary powinny stanąć w usteckim porcie morskim? Zapraszam do komentowania.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments