Dwie akcje ratownicze statku SAR-3000 „Orkan” z Ustki

0
733

Statek ratowniczy „Orkan” stacjonujący na stałe w porcie morskim Ustka przeprowadził w niedzielę 7 kwietnia dwie ewakuacje medyczne.

Do pierwszej interwencji doszło, kiedy o godzinie 11:23 kapitan statku „Orkan” odebrał z Kapitanatu Ustka informacje o nieprzytomnej osobie na kutrze UST-154.

Po przekazaniu w/w danych do MRCK w Gdyni, „Orkan” wyszedł do akcji. 20 minut później jednostka osiągnęła pozycję kutra oddalonego od portu Ustka o około 9 Mm.
Na miejscu okazało się, że 46 letni mężczyzna jest przytomny, ale odczuwa bardzo silny ból głowy i drętwienie kończyn dolnych.

Poszkodowany został przetransportowany do Ustki, a tam po przeprowadzeniu badania wstępnego przez ratowników medycznych w stanie stabilnym trafił szpitala.

Kolejna akcja rozpoczęła się, kiedy o godzinie 16:28 operator VTS Ławica zgłosił do Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni potrzebę ewakuacji medycznej z jednostki „Amelia Max”.

Już 2 minuty wcześniej inspektorzy operacyjni MRCK usłyszeli transmisję na kanale 16 VHF pomiędzy VTS Ławica, a „Amelia Max”. Z rozmowy wynikało, że na pokładzie jednostki wędkarskiej oddalonej od portu o 12 Mm znajduje się osoba skarżąca się na złe samopoczucie. Kontakt z nią jest bardzo utrudniony. Chory odczuwa drętwienie lewej ręki. Dwa miesiące wcześniej przeszedł udar, a od dwóch dni nie przyjmuje zaleconych leków.
O godzinie 16;33 ratowniczy „Orkan” z Ustki kolejny raz odcumował do akcji. O 16:55 dotarł na wskazaną pozycję, a ratownik wszedł na burtę wędkarskiej jednostki aby zabezpieczyć 40-letniego mężczyznę do transportu. O godzinie 17;40 poszkodowany był już pod opieką zespołu ratownictwa medycznego w Ustce.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments