Edward Zając, ustecki żeglarz został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

0
172
Archiwalne zdjęcie Edwarda Zająca z 2013 roku - ustka24.info
Archiwalne zdjęcie Edwarda Zająca z 2013 roku – ustka24.info

Znany ustecki żeglarz Edward Zając, który zginął tragicznie w lipcu 2013 roku, został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

[ads1]

 

Krzyż z rąk wojewody pomorskiego odebrała siostra Zająca Stanisława Walczak.

Wnioskodawcą odznaczenia Edwarda Zająca było Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych. W uroczystości, która odbyła się w gabinecie Wojewody pani Stanisławie towarzyszyli Prezes SAJ – Andrzej Remiszewski oraz Jerzy Kuliński.

Edward Zając był znanym w całej Polsce żeglarzem. Jednocześnie był usteckim, miejskim radnym i Ambasadorem Ustki. Był również członkiem Rady Armatorskiej Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych, gdzie opiniował akty prawne dotyczące polskiego żeglarstwa. Należał także do Jacht Klubu Ustka i prestiżowego Klubu Żeglarzy Samotników.

Wielokrotnie brał udział w regatach samotników Unity Line i regatach Polonez. Samotnie przepłynął kilkadziesiąt tysięcy mil morskich. Zwiedził prawie cały Bałtyk. W 2012 roku na małym, sześciometrowym jachcie wziął udział w prestiżowych regatach samotników Jester Challenge 2012. W 2014 roku planował kolejny udział w tych regatach.

Zostaw swój komentarz na Facebooku