„Inaczej niż w raju” – wystawa w Centrum Aktywności Twórczej

0
49

„Inaczej niż w raju” - wystawa w Centrum Aktywności Twórczej - ustka24.info

Artystyczne interwencje i dekonstrukcje ‘miasta’ w świecie globalnych opowieści

[ads1]

Wystawa pt. „Inaczej niż w raju” ma z założenia zaprezentować odmienność funkcjonowania małych i wielkich narracji w domenie urbanistycznego organizmu. Współczesne miasto jest dzisiaj społeczną i architektoniczną areną, na której spotyka się przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Tkanka miejska, co najmniej od czasów Rewolucji Francuskiej i procesów uprzemysłowienia, obrazuje ścieranie się symboliki instytucji rządowych oraz potrzeb i aspiracji zamieszkujących w niej ludzi. Na placach i ulicach miast spotykają się różne odmiany historii – pamięć jednostkowa często wchodzi w związki z pamięcią kolektywną, a każda jednostka może mieć poczucie, że „jej historia krzyżuje się z wielką Historią”. Scena aglomeracji to żywioł, w którym ujawnia się całe spektrum ludzkich zachowań i dramaturgii. Współcześni artyści traktują miasto jako scenę, na której obiektem ich zainteresowania stają się zarówno budynki użyteczności publicznej, jak i miejsca wyparte z pamięci bądź zapomniane.

Na wystawie „Inaczej niż w raju” – podobnie jak w słynnym filmie Jima Jarmuscha – obraz miasta, jako pożądanego i opatrznościowego centrum, zostaje zaprezentowany z odmiennej perspektywy, w której peryferie i przedmieścia odkrywają przed odbiorcą swój smutek i specyficzne piękno.  W ramach projektu artyści odnoszą się do przestrzeni miejskich i industrialnych Polski, Danii, Litwy oraz USA.

 

Kuba Bąkowski

Nicolas Grospierre

Jolanta Jastrząb

Lesław Tetla

Andrzej Tobis

Wojciech Wilczyk

Grzegorz Wróblewski

kurator: Roman Lewandowski

Wernisaż:

29.06.2017 / g. 18.00

zapraszamy na spotkanie i rozmowę z artystami biorącymi udział w wystawie do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce // wstęp wolny

Moderator: ad. dr Roman Lewandowski

Wystawa:

30.06 – 01.10.2017

Baszta Czarownic / al. F. Nullo 8 / Słupsk

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a