Informacje odnośnie działań związanych z ograniczeniem wirusa COVID-19 w Ustce

0
998

Jacek Graczyk, burmistrz Ustki po konsultacji z miejskimi służbami opublikował w czwartek list zawierający wskazówki mające na celu ograniczenie roznoszenia wirusa COVID-1 w naszym mieście.

Poniżej pełna treść informacji.

“W związku z podejmowaniem działań prewencyjnych związanych z ograniczeniem wirusa COVID-19 zwracam się z prośbą o ograniczenie wizyt osobistych zarówno w Urzędzie, jak i w miejskich jednostkach, spółkach oraz instytucjach. Zachęcamy do korzystania z kontaktu elektronicznego (e-mail, ePUAP) lub telefonicznego.

Biuro Obsługi Interesantów: 59 8154 300, e-mail: bom1@um.ustka.pl

Apeluję do mieszkańców o zachowanie zasad higieny i ograniczenie kontaktów, szczególnie z dużymi grupami ludzi. Dokładne mycie rąk mydłem (ok. pół minuty) całkowicie zabija wirusa. Unikajmy miejsc zatłoczonych, jeśli nie musimy wychodzić, zostańmy w domu. Nie zaleca się przychodzenia do ośrodków zdrowia – preferowany jest kontakt telefoniczny. Pacjenci mogą otrzymywać e-recepty i e-zwolnienia, nie wymagające kontaktu osobistego.

Telefony kontaktowe

Osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa mogą dzwonić:

 • 608 205 830 (całą dobę) LUB 59 843 12 91 (OD GODZ. 7.00-15.00) – SANEPID SŁUPSK
 • 800 190 590 – INFOLINIA NFZ
 • 22 505 11 88 – INFOLINIA PZU

Nie należy udawać się do przychodni. Po ustaleniach telefonicznych i ewentualnym potwierdzeniu podejrzeń otrzymuje się wskazówki odnośnie dalszego postępowania.

Obok lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej teleporad mogą udzielać także lekarze specjaliści. Z wizyt na odległość będą korzystać m.in. pacjenci poradni onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej, już pozostający pod stałą opieką specjalistów i wymagający okresowej kontroli. Dzięki telewizycie ograniczamy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapewniając większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu.

Pomoc osobom starszym

Apeluję także o udzielanie pomocy osobom starszym, które powinny ograniczyć wychodzenie z domu. Pomoc rodziny i pomoc sąsiedzka w załatwieniu drobnych spraw czy zrobieniu zakupów jest tym osobom potrzebna. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Centrum Integracji Społecznej uruchomią bezpłatną usługę „zakupy na telefon” dla osób od 70 roku życia, które nie mogą skorzystać z pomocy rodziny lub sąsiadów. Szczegóły pod numerami telefonów: CIS: 59 7260604 lub MOPS: 59 8154360.

Dzieci i młodzież pozostające w domach powinny również ograniczać kontakty i zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w miarę możliwości, realizować program szkolny. Niewskazane są spotkania towarzyskie, udział w zajęciach czy treningach. Apeluję o nie korzystanie z youngspot i placów zabaw, siłowni napowietrznych itd.

Ograniczenia w działaniu placówek

Informuję także o wprowadzonych ograniczeniach w działalności placówek i instytucji w dniach 12 – 25 marca 2020 r.:

 • ograniczone zostało funkcjonowanie przedszkoli i szkół (w przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą prowadzone działania opiekuńcze);
 • zawieszona zostaje działalność:
 • Żłobka Miejskiego w Ustce;

 • Centrum Integracji Społecznej w Ustce,

 • Placówki Wsparcia Dziennego „Aktywne Popołudnie” działającej przy CIS;

 • Klubu Seniora działającego przy Usteckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku;

 • Centrum Pomocy Dzieciom;

 • Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce;

 • Biblioteki Miejskiej w Ustce;

 • Domu Kultury w ustce.

 • odwołane są zajęcia i spotkania wszystkich grup, porady, grupy wsparcia, wystawy i zaplanowane w tym okresie wydarzenia itp.;
 • zamknięte są wszystkie obiekty na terenie OSiR oraz stadion miejski na ul. Sportowej.

Dodatkowo:

 • w Urzędzie Miasta Ustka DO ODWOŁANIA nie odbywają się dyżury Punktu Rejestracji Pojazdów, Państwowej Inspekcji Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
 • wstrzymany zostaje wynajem sali 101 w Urzędzie Miasta oraz odwołane zostaną spotkania zaplanowane od 16.03;
 • ograniczona zostaje możliwość obsługi bezpośredniej w Centrum Informacji Turystycznej w zakresie godzin i zasad obsługi.

Szczegółowe informacje dot. zawieszenia działalności jednostek można uzyskać w tych jednostkach. Rodzice zostaną poinformowani o ustaleniach dot. opłat stałych za pobyt w miejskich placówkach do 19.03.2020 r.

Zwracam także się z prośbą do usteckich klubów i stowarzyszeń o zawieszenie lub odwołanie w tym okresie spotkań, zajęć, treningów i wydarzeń.

Proszę również przedsiębiorców o zachowanie szczególnych środków ostrożności, edukowanie pracowników i rozważenie możliwości wprowadzenia pracy zdalnej.

Zachęcam Państwa do śledzenia Komunikatów na stronie miasta ustka.pl, gis.gov.pl, nfz.gov.pl, gov.pl. Ważne informacje będziemy przesyłać także poprzez Miejski System Powiadamiania SMS (rejestracja: SMS o treści TAK na numer 799 448 399).

Apeluję także o zachowanie spokoju oraz stosowanie się do zaleceń epidemiologicznych.