Jak optycznie powiększyć łazienkę?

0
63

Aranżacja łazienki bywa żmudnym zadaniem, szczególnie jeśli jest ona niewielkich rozmiarów. Musi być nie tylko funkcjonalna, ale także wygodna i estetyczna. Choć na jej wielkość nie mamy zbyt dużego wpływu, kilkoma prostymi zabiegami możemy ją optycznie powiększyć. Zyskamy wrażenie przestronności nawet w małym pomieszczeniu.

 

Jasne barwy jako sposób na powiększenie wnętrza

Chcąc optycznie powiększyć wnętrze, konieczne jest zastosowanie jasnych barw. Najlepiej sprawdzą się:

  • biel,
  • jasna szarość,
  • rozbielony beż,
  • écru.

Ciekawie mogą prezentować się także bardzo jasne i rozbielone pastele. Aranżując łazienkę, zwróćmy uwagę, by kafelki czy fronty szafek były błyszczące i odbijały jak najwięcej światła. O ile to możliwe, warto zawiesić ogromne lustro łazienkowe na całej szerokości ściany. Dzięki temu odbijające się promienie świetlne sprawią, że optycznie pomieszczenie wyda się o wiele większe. Bardzo ciekawym trikiem jest zastosowanie dwóch różnych kolorów ścian. Ważne, by mniejsza i krótsza ściana była ciemniejsza. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie powtarzalnych wzorów, mozaik – koniecznie jasnych.

Im więcej podłogi, tym lepiej

By łazienka wydawała się większa, musimy „uwolnić” jak najwięcej podłogi. To często stosowany zabieg w przypadku nieruchomości pod wynajem (np. https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/ustka/). Każdy metr kwadratowy nieruchomości jest na wagę złota, dlatego projektując łazienkę, warto wybrać:

  • wiszące szafki łazienkowe,
  • kabinę prysznicową bez brodzika,
  • zabudowę podtynkową,
  • sanitariaty wiszące zamiast wolnostojących.

Dzięki temu wnętrze wyda się o wiele przestronniejsze.

Poziome linie powiększają i wydłużają wnętrze

By łazienka wydawała się większa i dłuższa, zastosujmy elementy wyposażenia, które tworzą pasiaste wzory – poziome lub pionowe. Dzięki temu optycznie rozciągniemy przestrzeń. Warto aranżację rozpocząć od stworzenia poziomego, wyróżniającego się pasa mozaiki na ścianie. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli ściennych i poziomych profilów do półek naściennych. Musimy jednak uważać, by barwy zastosowanych pasów nie były zbyt kontrastujące.

Mniej znaczy więcej

W małych wnętrzach nie umieszczajmy nadmiernej liczby dodatków i elementów dekoracyjnych, gdyż mogą znacznie przytłoczyć pomieszczenie. W przypadku niewielkiej łazienki liczy się każdy centymetr kwadratowy, dlatego najlepiej jest całkowicie wykluczyć dekoracje lub postawić na jedną, charakterystyczną, która będzie tworzyła klimat całego pomieszczenia. Może ciekawym wyjściem będzie wykorzystanie fototapety, która będzie nie tylko dekoracją, ale sama także powiększy wnętrze? Motywy szumiącego oceanu, rafy koralowej lub karaibskiej plaży będą doskonałe w małych łazienkach.

Niewielki metraż łazienki nie oznacza, że wnętrze nie może wyglądać przestronnie i być komfortowe. Musimy tylko trzymać się kilku podstawowych zasad aranżacji. Dzięki temu codzienne rytuały będą nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments