Jaką drukarkę wybrać do użytku domowego – poradnik

0
148

Drukarka jest współcześnie jednym z najbardziej niezbędnych sprzętów elektronicznych w naszych domach. Używamy jej do drukowania rozmaitych dokumentów, zdjęć, materiałów do szkoły czy podczas pracy zdalnej.

 

Jaki sprzęt wybrać, by sprawdził się we wspomnianych zastosowaniach? Czym kierować się, kupując drukarkę do domu? Jakie parametry uwzględnić podczas zakupów, a jakie nie mają większego znaczenia? Sprawdź, jakie cechy i funkcje będą szczególnie ważne w przypadku urządzeń do użytku domowego.

Rozmiar drukarki

Pierwszym krokiem w wyborze domowej drukarki jest ustalenie, jak dużą przestrzenią się dysponuje. Wymiary sprzętu powinny odpowiadać ilości miejsca, jaką można przeznaczyć na jego ustawienie. Jeśli planujesz trzymać drukarkę na biurku czy szafce, urządzenie musi mieć odpowiednio kompaktowe rozmiary. Zdecyduj się na model, którego konstrukcja została podporządkowana oszczędzaniu miejsca w pomieszczeniu.

Koszty eksploatacji

Według części użytkowników drukarek zakup taniego urządzenia gwarantuje niski koszt druku na co dzień. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Nawet jeśli kupisz drukarkę z niższej albo średniej półki cenowej, wydatki na zakup tuszów czy tonerów do takiego urządzenia mogą znacznie przekroczyć wartość sprzętu. Producenci sprzedają tanie drukarki i drogie materiały eksploatacyjne – taka strategia bardzo się im opłaca, a konsumenci często nie widzą swoich strat.

Zamiast kierować się samą ceną urządzenia, sprawdź ceny i dostępność tuszów i tonerów. W ten sposób oszacujesz koszty drukowania i wybierzesz najbardziej opłacalną opcję. Ponadto na rynku nie brakuje dobrej jakości zamienników tuszy i tonerów, które mogą być nawet o ponad połowę tańsze niż zwykłe. Materiały alternatywne zwykle mają większą wydajność, a ich stosowanie jest bezpieczne dla sprzętu.

Gdzie szukać dobrych wkładów? Oryginalny tusz do drukarki Brother oraz zamiennik tuszu Brother znajdziesz na stronie https://www.profibiuro.pl/brother-c-86_52.html. W sklepie dostępne są też materiały od innych producentów – zarówno oryginalne zestawy, jak i zamienne.

Szybkość druku nie jest istotnym parametrem

Możesz uznać, że do drukowania w domowym zaciszu wystarczy Ci model oferujący prędkość druku na poziomie 5 stron na minutę w kolorze oraz 10 stron na minutę w czerni. Okaże się to wystarczającą wartością. W przypadku drukarki do domu szybkość drukowania nie ma większego znaczenia. Nie powinien więc być to parametr determinujący wybór. Nie musisz szukać modelu, który drukuje bardzo szybko – zwykle takie osiągi okazują się niepotrzebne w użytku domowym.

Czy potrzebujesz wydruków w kolorze?

Podczas zakupów zastanów się, czy potrzebujesz opcji wydruków kolorowych. Jeśli w domu masz drukować przede wszystkim tekst, wybierz urządzenie monochromatyczne. Dopłacanie do opcji wydruku w kolorze będzie nieopłacalne. Pamiętaj, że wydruki kolorowe kosztują więcej. Przykładowo do drukarek firmy Brother potrzebne są wówczas dodatkowe kolorowe tusze Brother poza wkładem pozwalającym na drukowanie w czerni. Koszty można oczywiście obniżyć, sięgając po zamienniki. Drukarka kolorowa w domu przyda się wtedy, gdy chcesz drukować zdjęcia, grafiki do pracy i zadania domowe dziecka. W innych przypadkach pozostań przy urządzeniach monochromatycznych.

Laser czy atrament?

W domu raczej nie drukujesz masowo, ograniczając się do mniejszych ilości wydruków, dlatego lepsza okaże się dla Ciebie drukarka atramentowa. Takie urządzenie kosztuje mniej niż sprzęt laserowy. Ponadto oferuje wyższą jakość wydruków, co ma znaczenie, gdy okazyjnie drukujesz zdjęcia.

Jakich materiałów potrzebujesz do drukarki atramentowej? Do takiego sprzętu nadają się tusze takie jak tusz do drukarki Brother, HP czy Epson. Drukarka laserowa wymaga z kolei instalacji tonera.

Zdecyduj się na urządzenie, które pracuje cicho

Ważnym parametrem w przypadku drukarki do użytku domowego bez wątpienia okaże się cicha praca. Część urządzeń została zaprojektowana tak, by zawsze drukować bez hałasu, a inne posiadają wbudowany specjalny tryb. Dzięki cichej pracy drukarka nie będzie przeszkadzać Ci w wykonywaniu codziennych obowiązków, nie przeszkodzi domownikom w wypoczynku i nie obudzi małego dziecka śpiącego w pokoju obok.

Jaka powinna być drukarka do użytku domowego? Przede wszystkim dostosowana do jej przyszłego przeznaczenia i o kompaktowych wymiarach. Warto zdecydować się na drukarkę pracującą cicho i zapewniającą niskie koszty eksploatacji. Przed wyborem sprzętu do domu, warto przemyśleć, do czego będzie służyć i sprawdzić dostępność materiałów eksploatacyjnych. Dobrze też upewnić się, że uda się kupić alternatywne wkłady, takie jak zamiennik tuszu Brother, by dodatkowo zaoszczędzić na drukowaniu. Jeżeli uwzględnisz wszystkie wspomniane kwestie, wybierzesz idealną drukarkę do użytku domowego, która zagwarantuje Ci wygodę i nie obciąży zbytnio finansów.