Kąpielisko plaża wschodnia Ustka z certyfikatem Błękitna Flaga 2020

0
333

Po raz kolejny kąpielisko na plaży wschodniej w Ustce uzyskało certyfikat Błękitna Flaga 2020. To znak, że plaża spełnia najwyższe standardy.

„Błękitna Flaga” to certyfikat, który przyznawany jest kąpieliskom i marinom działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wyróżnienie obowiązuje tylko przez jeden sezon, co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole.

Pod ocenę jury brane są następujące zagadnienia:

– jakość wody, czyli konieczność przeprowadzania co dwa tygodnie badań wody przez odpowiednie służby;
– utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu (częstotliwość sprzątania, odpowiednia liczba koszy na śmieci, segregacja odpadów, odpowiednia liczba urządzeń sanitarnych, zakaz wjazdu na plażę pojazdów mechanicznych, zakaz wstępu zwierząt na plażę);
– dostępność (ciągi piesze, rowerowe, dojazd transportem publicznym do kąpieliska);
– bezpieczeństwo na terenie kąpieliska. (odpowiednia liczba ratowników WOPR, wyposażenie w sprzęt ratunkowy, stanowisko pierwszej pomocy, oznakowanie stref dla różnych grup użytkowników);
– dostępność dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, urządzenia sanitarne, miejsca postojowe);
– prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przez gminę.

W tym roku Błękitna Flaga zawisła na 32 plażach w Polsce. Na świecie zobaczyć ją można w tym roku w 46 krajach na 4664 kąpieliskach i marinach jachtowych.

Informacje o Kąpielisku Ustka Wschód i Zachód

Od 15 czerwca do 15 września br. na usteckiej plaży funkcjonuje kąpielisko morskie. Jego administratorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustce, a służbę ratowniczą pełni Konsorcjum firm:

Lider: Ratownictwo Wodne Filip Orłowski, tel. 607-691-886

61-551 Poznań, ul. Dolina 5B/19

Partner: BUD-BLOK Karol Wasilewski

70-346 Szczecin, ul. Żółkiewskiego 14/8

Ustka Wschód :

500 mb strzeżonego kąpieliska (5 stanowisk ratowniczych, nowe wieże, pełne wyposażenie, po 3 wykwalifikowanych i doświadczonych ratowników na każdym stanowisku) kąpielisko oznakowane, strzeżone w godz. 10:00-18:00, kąpielisko oddalone o 250 m od falochronu wschodniego.

Baza RATOWNIKÓW – Ustka Wschód :

Punkt medyczny z ratownikiem medycznym na dyżurze, kierownik kąpielisk – Piotr Wasilewski, w dyspozycji skutery wodne, łódź motorowa, quady, dyżur
pod telefonem 605 116 243.

Ustka Zachód I:

100 m sektora strzeżonego, sektor oddalony od falochronu zachodniego w odległości około 110 m, pełna obsada ratownicza, sektor strzeżony od 10:00 – 18:00, łączność radiowa, podstawowa pomoc medyczna, dojście do sektora od strony falochronu zachodniego – wejście nr 3.

Ustka Zachód II:

100 m sektora strzeżonego, sektor oddalony od falochronu zachodniego w odległości około 700 m, pełna obsada ratownicza, sektor strzeżony od 10:00 – 18:00, łączność radiowa, podstawowa pomoc medyczna, dojście do sektora – wejście nr 2
– przedłużenie ul. Kościelniaka.

W sezonie na plażach pracować będzie min. 22 ratowników, dysponujących łodzią motorową i skuterem wodnym. Dyżury ratownicze pełnione są w godz. 10.00
– 18.00, w tym czasie obowiązuje Regulamin Kąpieliska oraz Wymogi i Zalecenia Korzystania z Plaży i Kąpielisk w czasie COVID-19.

Znakiem, że kąpiel jest dozwolona jest biała flaga, czerwona oznacza zakaz wchodzenia do wody. Osoby przebywające na terenie kąpieliska zobowiązane
są ściśle stosować się do poleceń ratowników.

OSiR Ustka przygotował tablice informacyjne, które zostaną rozmieszczone na plaży. Znajdą się na nich wyniki badania wody, regulamin, oznakowanie miejsc niebezpiecznych itp. Z myślą o dzieciach zostały przygotowane znaki graficzne przy wejściach na plażę – zwierzątka.

W godzinach działania kąpielisk zabronione jest wprowadzanie psów. Czworonogi mogą spacerować po plaży do godz. 10.00 i po godz. 18.00 lub poza obszarem kąpieliska. Zwierzęta wprowadzamy na smyczy (agresywne także w kagańcu) i koniecznie sprzątamy po nich nieczystości.

Na plaży przy wschodnim molo, funkcjonuje sektor sportowy, przeznaczony wyłącznie do aktywnego wypoczynku. Informacje o kalendarzu wydarzeń znajdują się na stronie: www.osir.ustka.pl lub profilu na Facebooku: @osirustka.

Sprzątaniem plaży i kąpieliska zajmuje się RUFIO – Iwona Wiaderny. Plaża sprzątana będzie codziennie rano do godz. 9:00 i tyle razy ile potrzeba w ciągu dnia.

Na plaży Wschodniej – wejście nr 4 zainstalowana jest Reluma- specjalny pomost o długości ok. 70 m wraz z zatoczkami i szerokości ok. 1,5 m. Pomost ułatwia osobom niepełnosprawnym dojechanie jak najbliżej wody i plaży. Zejście będzie również wyposażone w specjalny wózek – amfibię (umożliwia dostęp
do kąpieliska osobie niepełnosprawnej).

 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments