Kino Delfin w Ustce zaprasza na film “Kobieta bez przestrzeni”

0
221
Kino Delfin w Ustce zaprasza na film "Kobieta bez przestrzeni" - ustka24.info
Kino Delfin w Ustce zaprasza na film “Kobieta bez przestrzeni” – ustka24.info

Kino “Delfin” w Ustce zaprasza na premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Kobieta bez przestrzeni” w reżyserii Grzegorza Karbowskiego,  który odbędzie się w sobotę 24 października o godz. 19.00.

[ads1]

Film dokumentalny „Kobieta bez przestrzeni” w reżyserii Grzegorza Karbowskiego analizuje środowiska polskiej polityki, biznesu, kinematografii, teatru, nauki, reklamy i mediów, zachęcając widzów do krytycznego spojrzenia na obecność kobiet w przestrzeni publicznej. Wiele ciekawych przykładów niedostatecznego ich udziału przywołują rozmówczynie i rozmówcy filmu. Polityczki, tj. Małgorzata Fuszara, Olga Krzyżanowska czy Joanna Mucha zastanawiają się m.in. czy mężczyzna może skutecznie reprezentować kobiety w Sejmie. Henryka Bochniarz wskazuje na korzyści z udziału kobiet w strukturach zarządzania każdej firmy – optymalne decyzje, lepsze wyniki finansowe. Kobiety kina – Katarzyna Figura, Agnieszka Odorowicz i Malgorzata Szumowska przyznają, że polski film, pojmowany jako całość, przedstawia męski obraz świata, a plan filmowy to poligon, gdzie obowiązują mało kobiece reguły gry. Jak podkreśla psycholog Wojciech Eichelberger, kobiety rzadko chcą uczestniczyć w grze, do której same reguł nie ustanowiły…. Według socjologa prof. Radosława Markowskiego poszerzenie przestrzeni dla aktywności kobiet powinno wyprzedzić rozwiązania prawne. Wszyscy rozmówcy uznają, że stereotypy i tendencje do uprzedmiotowienia i infantylizacji kobiet obserwujemy w bardzo wielu środowiskach – nie tylko w modzie czy przemyśle kosmetycznym.

Film pokazuje, że brak znaczącej reprezentacji kobiet w różnych przestrzeniach aktywności państwa przysparza strat nam wszystkim, także nastawionym antyfeministycznie mężczyznom. Jak wskazują doświadczenia dojrzałych społeczeństw Unii Europejskiej , zrównoważony udział obu płci w życiu publicznym ma pozytywny wpływ na relacje społeczne, sytuację ekonomiczną i sprawność funkcjonowania państwa.

Dokument “Kobieta bez przestrzeni” jest realizowany przez Video Studio Gdańsk i Stowarzyszenia Waga w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG. Pokazy filmu połączone z debatami odbędą się w 12 miastach w Polsce. Przewidziana jest także emisja telewizyjna filmu i dystrybucja DVD.

Po projekcji przewidziana jest debata dla uczestników spotkania, na której obecny będzie reżyser filmu, współautorka scenariusza Elżbieta Jachlewska, oraz przewodnicząca Partii Kobiet Iwona Piątek. Tym samym nadarzy się okazja do dyskusji i poszerzenia spojrzenia na ten ważny temat. Do szczegółów dotyczących wydarzenia odsyłamy w załącznikach, podajemy także profil projektu na facebooku: https://www.facebook.com/kobietabezprzestrzeni?fref=ts .

Wstęp na projekcję jest bezpłatny i nie wymaga okazywania zaproszeń. 

Organizatorzy pokazu: Stowarzyszenie Waga, Video Studio Gdańsk, Kino Delfin, Miasto Słupsk, Stowarzyszenie Kobiecy Słupsk

Patron medialny: GP24.pl (SERWIS GŁOSU POMORZA)

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments