Kurs pierwszej pomocy medycznej dla nauczycieli klas mundurowych w CSMW Ustka – FOTO

0
292

Przedstawiciele Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON wraz z marynarzami z CSMW Ustka, zorganizowali w dniach 7 – 18 maja 2018 r.  kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy  medycznej dla nauczycieli  klas mundurowych kończący się egzaminem państwowym na ratownika medycznego.

Po raz pierwszy w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej odbył się kurs  kwalifikowanej pierwszej pomocy, którego beneficjentami byli nauczyciele klas mundurowych. Na trwającym dwa tygodnie szkoleniu ( 80 godzin zajęć: 30 godzin zajęć teoretycznych i 50 godzin praktycznych), 24 nauczycieli ze szkół z całej Polski poznało zasady udzielania pomocy medycznej w różnych sytuacjach i według określonych zasad.

Kursanci przeszli prowadzenie resuscytacji oddechowej  czy opatrywanie ran po odniesieniu obrażeń mechanicznych, urazów chemicznych, termicznych oraz elektrycznych, ewakuacja i transport poszkodowanego zarówno na lądzie jak i w wodzie czy też  zabezpieczenie miejsca zdarzenia. 

Kurs KPP nie należy do łatwych. Aby go ukończyć, trzeba nie tylko posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną o tym, jak udzielać pomocy w konkretnych sytuacjach, poparzeniach, złamaniach, utonięciach itd. Uczestnicy kursu muszą się również wykazać maksymalną sumiennością. Wystarczy jedna nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach, a o końcowym egzaminie można zapomnieć. Szkolenie w CSMW jest dodatkowo poszerzone o wiedzę związaną z ratownictwem wodnym.

W uroczystym zakończeniu przedsięwzięcia wziął udział zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Pan Zbigniew Ciosek. Dyrektor podziękował uczestnikom i organizatorom za sprawne przeprowadzenie szkolenia. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował pułkownik Włodzimierz Chupka, Szef Oddziału Kształcenia Zawodowego Inspektoratu Szkolenia DGRSZ.

Głównym celem kursu jest przygotowanie nauczycieli klas mundurowych do realizacji zadań z zakresu ratownictwa, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy  w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej. 

Na mocy Ustawy o Ratownictwie Medycznym, „Ratownik” to tytuł zaświadczający osiągnięcie najwyższego stopnia wyszkolenia w zakresie pierwszej pomocy przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Aby go otrzymać, trzeba ukończyć kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Certyfikat „Ratownika” ważny jest pięć lat. Później wymagana jest recertyfikacja uprawnień. 

Wykładowcy i instruktorzy Cyklu Mechaniczno-Elektrycznego i Ratownictwa Morskiego prowadzą certyfikowane kursy pierwszej pomocy medycznej od 2007 roku. Do dzisiaj wyszkolili przeszło 2300 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments