Nie będzie opóźnień w modernizacji plaży wschodniej w Ustce

1
53
Zniszczona plaża wchodnia w Ustce - ustka24.info
Zniszczona plaża wchodnia w Ustce – ustka24.info

Mimo problemów z przetargiem nie będzie opóźnień w modernizacji plaży wschodniej w Ustce.

[ads1]

 

Jedna z firm, która chciała odwołać się od przetargu ogłoszonego przez Urząd Morski w Słupsku ostatecznie wycofała swoje zgłoszenie. Umowa na wykonanie prac powinna być podpisana jeszcze w marcu tego roku.

– Jedna z firm, która brała udział w przetargu zaskarżyła naszą decyzję, ale tuż przed rozprawą w sądzie wycofała się – mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. – Teraz dokumenty są u prezesa zamówień publicznych. Sądzę, że już w marcu podpiszemy umowę i rozpoczną się prace.

Najniższą cenę – 122,6 mln zł zaoferowało konsorcjum firm Energopol Szczecin i PBO Słupsk za przygotowanie. W przetargu startowały dwie firmy. Druga z nich chciała prawie 140 mln zł. Prace mają zakończyć się połowie 2015 roku. Część robót będzie się niestety odbywało w czasie sezonu letniego.

– Projekt opiewa na kwotę 161 mln zł z czego dofinansowanie z Funduszu Spójności wynosi 136 mln zł – wylicza Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. – Pozostała kwota to wkład własny Skarbu Państwa. Koncepcja zakłada inwestycje na łącznej długości ok. 5km. Prace będą odbywały się na plaży wschodniej w Łebie, plaży wschodniej w Ustce oraz plaży wschodniej i zachodniej w Rowach.

Zgodnie z założeniem zasadnicze elementy konstrukcji której zadaniem będzie ochrona brzegu morskiego to: budowa progów podwodnych i modułów siedliskowych, odbudowa i budowa zespołu ostróg, odbudowa skarpy wydmy w Łebie, przebudowa opaski brzegowej w Ustce oraz sztuczne zasilanie brzegu morskiego o łącznej kubaturze 784 tyś. m³.

– Na pewno część prac trzeba będzie wykonać w czasie sezonu letniego. Będziemy jednak starali się w jak najmniejszym stopniu ograniczyć prace na samej plaży. Cześć robót będzie wykonywana w morzu. Natomiast na plaży będą bite pale. W Kołobrzegu robiło się to etapami tak, aby zajmować jak najmniej miejsca. Sprawdziło się, więc powtórzymy ten pomysł w Łebie, Ustce i Rowach – dodaje Tomasz Bobin.

Szczególne utrudnienia będą w Ustce, gdzie oprócz plaży będzie remontowany również port morski. W zachodniej części planuje się budowę nowego basenu rybackiego oraz modernizację nabrzeży. To może znacznie utrudnić ruch w tej części miasta.

Co ciekawe progi podwodne, które powstaną na wschodnich plażach oprócz walorów ochronnych będą miały również walory turystyczne. Chodzi tutaj szczególnie o nurkowanie. Możliwe nawet, że pojawią się nowe atrakcje turystyczne, które będą przyciągały nad morze kolejnych wczasowiczów.

  • dla dobra ludzi

    WYDMA pokazana –. w Darlowie jest to samo tylko ze w Darlowie zrobiono przedluzenie falochronu .. blad—albo inwestycja nastawiona pod atomowke. kopan. — prad morski przyspieszy—– POWINNO sie zrobic nasyp. . wzdlz calej wydmy przy tym podmyciu powinny byc ulozone kamienie i nasypana zienia pod kontem 45 stopni i posiana trawa ,na nasypie promenada—nasyp 10 m wysoki.. na samej plazy powinny byc ulozone kamienie w szerz plazy od nasypu okolo 50 -100m w morze. rzedami w odleglosci od siebi okolo 50–100m uzaleznione od lini brzegu—- taka robota da ludzia plaze i zabezpieczy przed zalaniem za 100lat wody globalnie beda o 1 m wyzsze . czy ktos o tym mysli .. co z tymi co wybudowali i buduja domy tuz za wydma………