Nowy nabór elewów w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce – FOTO

1
1502
Nowy nabór elewów w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce - ustka24.info
Nowy nabór elewów w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce – ustka24.info

250 ochotników rozpoczęło służbę przygotowawczą w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. 

 [ads1]

To pierwsza grupa ochotników w tym roku, realizująca program czteromiesięcznego szkolenia na potrzeby korpusu szeregowych.

250 ochotników-elewów służby przygotowawczej  (w tym 50 kobiet) z różnych regionów kraju rozpoczęło  czteromiesięczne szkolenie, przygotowujące do pełnienia służby wojskowej w korpusie szeregowych.

Pierwszym etapem pobytu elewów służby przygotowawczej będzie  trzymiesięczne szkolenie podstawowe. W trakcie tego szkolenia żołnierze poznają zasady regulaminowe i dyscyplinarne, budowę i zasady obchodzenia się z bronią, przejdą szkolenie medyczne, saperskie, inżynieryjne, taktyczne i ogniowe. Przygotowano dla nich także zajęcia z historii Marynarki Wojennej, obrony przeciwlotniczej, obrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ochrony środowiska, wychowania fizycznego, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. W piątek, 06 lutego, elewi złożą uroczystą przysięgę wojskową. Po zdaniu egzaminów, przystąpią do szkolenia specjalistycznego w kilkunastu specjalnościach wojskowych m.in. z zakresu obsługi stacji radiolokacyjnych, urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych, sprzętu  łączności, min, trałów i bomb głębinowych, likwidacji skażeń czy systemów wodno-paliwowych i powietrznych okrętu – w sumie w 16 specjalnościach wojskowych.

Służba przygotowawcza to rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób, które nigdy nie jej pełniły, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i w przyszłości wstąpić w szeregi armii zawodowej lub Narodowych Sił Rezerwowych. Proces kształcenia został podzielony na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które trwa trzy miesiące oraz miesięczne szkolenie specjalistyczne, przygotowujące ochotników do objęcia konkretnych stanowisk. Z chwilą rozpoczęcia pełnienia służby, żołnierze służby przygotowawczej w korpusie szeregowych otrzymują tytuł elewa. Okres służby przygotowawczej kończy się egzaminem, który będzie podstawą do ubiegania się o stanowiska służbowe w armii czynnej lub w rezerwie. Służba przygotowawcza ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, którzy, jak do tej pory, wykazują duże zainteresowanie wstąpieniem w szeregi Wojska Polskiego.

fot. CSMW Ustka

 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
im
22 stycznia 2015 18:28

dalej robicie ich w wała obiecując karierę?