Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na Pomorzu i sztormem na Bałtyku

0
230

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który wystąpi na Pomorzu w nocy z soboty na niedzielę.

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 55 km/h, w porywach do 75 km/h, nad samym morzem do 85 km/h z zachodu. Najsilniejszych porywów wiatru możemy spodziewać się w niedzielę rano i w godzinach okołopołudniowych. Na Bałtyku porywy mogą dochodzić do 9 stopni w skali Beauforta.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na Pomorzu i sztormem na Bałtyku - ustka24.info
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na Pomorzu i sztormem na Bałtyku – ustka24.info

Dla mieszkańców Pomorza ogłoszono pierwszy, najsłabszy stopień zagrożenia z trzy stopniowej skali. Według opisu z IMGW przy pierwszym stopniu przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Zjawiska te mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia. W tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Dodatkowo meteorolodzy ostrzegają przed wezbranymi rzekami i wodami w kanałach portowych, które mogą przekraczać miejscowo stany ostrzegawcze.