Pogotowie sztormowe w usteckim porcie morskim

0
153

pogotowie sztormoweKapitan Portu Morskiego w Ustce ogłosił już pogotowie sztormowe. Związane jest ze zbliżającym się orkanem „Xawer”. Zgodnie z procedurami na każdej jednostce zacumowanej w usteckim porcie musi być marynarz, który będzie pełnił tak zwaną wachtę sztormową.
– Jeżeli stan pogody się pogorszy i siła wiatru wzrośnie powyżej 10 w skali Beauforta, lub falowanie w porcie będzie powyżej jednego metra, to ogłosimy alarm sztormowy – mówi Andrzej Rączka, kapitan portu w Ustce. – Jak na razie sytuacja jest pod kontrolą.
W usteckim porcie oprócz wysokich fal problemem może być również tak zwana „cofka”, czyli woda morska wlewająca się kanału portowego. Cofka możne powodować podnoszenie stanu wody i zalewanie nabrzeży portowych.
Orkan „Xawer” ma przejść nad północną Polską w nocy z czwartku na piątek. Wiatr nad samym wybrzeżem ma w porywach wynosić nawet 140 km/h. Mają pojawić się  opady deszczu i deszczu z śniegiem. Spadnie również temperatura, a ciśnienie zatrzyma się na bardzo niskim poziomie 980 hPa.
Wojewoda Ryszard Stachurski apeluje do mieszkańców Pomorza o zachowanie spokoju i zostanie w godzinach wieczornych w domach. Prosi również o zwrócenie uwagi, czy w najbliższej okolicy (na podwórkach, balkonach) nie znajdują się przedmioty, które w momencie silnych podmuchów wiatru mogą powodować zagrożenie. Warto również unikać parkowania pojazdów pod drzewami.
Państwowy Instytut Badawczy Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ogłosił w czwartek w południe trzeci najwyższy stopień zagrożenia. Ostrzeżenie obowiązuje na terenie województwa pomorskiego i powiatu elbląskiego od czwartku od godz. 7.30 do niedzieli 8 grudnia do godz. 7.30.

Wiatr ma uspokoić się w sobotę nad ranem.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments