Porównanie szczoteczki elektrycznej i manualnej

0
113

Wprawdzie szczoteczki elektryczne cieszą się w społeczeństwie coraz większą popularnością, jednak ich manualne odpowiedniki nadal mają wielu zwolenników.

Wszystko zapewne za sprawą swojej znacznie niższej ceny oraz ogólnodostępności. Czy to jednak jedyne elementy, w których szczoteczka manualna góruje nad tą elektryczną? Na który model szczoteczki lepiej się zdecydować? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury niniejszego artykułu.

Walorów szczoteczek elektrycznych nie rozumieją zwłaszcza użytkownicy, którzy nigdy nie mieli okazji ich przetestować. Osoby te bardzo często podnoszą argument, że wydawanie kilkuset złotych na profesjonalny sprzęt do higieny jamy ustnej to opcja nieopłacalna, zwłaszcza że – ich zdaniem – równie skutecznie możemy oczyścić swoje zęby przy pomocy znacznie tańszej i dostępnej w każdej drogerii szczoteczki manualnej. Porównajmy zatem ze sobą sposób działania obu typów szczoteczek i zastanówmy się, która z nich rzeczywiście zasługuje na naszą uwagę.

Prędkość działania poszczególnych szczoteczek

Przeciętny użytkownik jest w stanie w trakcie standardowego, codziennego szczotkowania poruszać szczoteczką manualną z prędkością około 200 ruchów na minutę. W porównaniu z szybkością pracy szczoteczek elektrycznych jest to wynik nad wyraz marny.

Urządzenia elektryczne napędzane są za pomocą energii baterii ładowanej przy pomocy dołączanych do zestawu ładowarek. Dzięki niej są w stanie osiągać prędkość od 5600 do 8800 ruchów na minutę, sprawiając tym samym, że zaraz po szczotkowaniu nasze zęby stają się znacznie gładsze i bardziej lśniące niż po użyciu szczoteczki manualnej.

Powyższe prędkości dotyczą jednak szczoteczek elektrycznych poruszających się ruchem obrotowym. Warto zaznaczyć, że urządzenia soniczne są w stanie pracować jeszcze szybciej – mogą one wykonywać od 31000 do nawet 62000 ruchów na minutę. Najszybsze na rynku są zaś szczoteczki ultradźwiękowe – te mogą pracować z częstotliwością 1,6 MHz, która odpowiada 96000000 ruchom na minutę.

Dostępne funkcje i udogodnienia

Tutaj szczoteczki elektryczne również deklasują swoje manualne odpowiedniki. Przy pomocy tradycyjnej szczoteczki możemy wyłącznie oczyszczać zęby w standardowych sposób, mechanicznie ścierając płytkę nazębną. Wszystko odbywa się poprzez pracę naszych mięśni i nie mamy w tym aspekcie zbyt dużego pola manewru (musimy za to pamiętać o właściwej technice szczotkowania, oraz o tym, by nie dociskać szczoteczki zbyt mocno).

Szczoteczki elektryczne oferują zaś kilka trybów pracy, funkcji i udogodnień, które dodatkowo wspomagają codzienną higienę jamy ustnej i sprawiają, że z łatwością możemy dopasować pracę urządzenia do własnych potrzeb. Warto sprawdzić właściwości poszczególnych modeli w specjalistycznym sklepie https://denthelp.pl Jeśli chodzi o dostępne tryby, najnowsze szczoteczki oferują ich aż pięć: podstawowy, wybielający, polerujący, dla miejsc wrażliwych, oraz masaż dziąseł. Dzięki nim szczoteczki pełnią nie tylko zadanie oczyszczające, ale również świetnie sprawdzają się w eliminowaniu różnego rodzaju stanów chorobowych.

Do szczoteczek elektrycznych możemy też dopasować kilka rodzajów końcówek, które również mają różne zastosowanie. Poza tym, wszystkie bardziej zaawansowane modele posiadają wbudowany timer, który wyręcza nas w odmierzaniu właściwego, dwuminutowego czasu szczotkowania zębów, oraz quadpacer, za sprawą którego co trzydzieści sekund otrzymujemy informacje, że należy zmienić obmywaną partię jamy ustnej. Rozwiązania te sprawiają, że nie musimy już się martwić, że niektóre okolice pozostaną niedoczyszczone.

Praktyczność szczoteczki elektrycznej

Szczoteczki manualne wprawiane są w ruch przy pomocy naszych mięśni, a więc nie muszą być w żaden sposób doładowywane. Nie ma też żadnego problemu, by zabrać je w podróż; możemy szczotkować nimi zęby w dowolnym miejscu i czasie, a potrzebna jest nam do tego wyłącznie woda i pasta do zębów.

Szczoteczki elektryczne wykonują swoje ruchy zaś za pośrednictwem specjalnego silniczka, który aby działać prawidłowo, musi być naładowany. Na szczęście, dzisiejsze szczoteczki elektryczne w zdecydowanej większości posiadają wytrzymały akumulator, który wystarczy podłączać do gniazdka raz na kilka tygodni. Nie jest to więc specjalnie uciążliwe.

Do najbardziej zaawansowanych modeli szczoteczek elektrycznych bardzo często producenci dołączają też podróżne etui, dzięki czemu osoby, które sporo czasu spędzają poza domem, nie muszą się rozstawiać ze swoim urządzeniem ani na chwilę.

Cena i porównanie

Szczoteczki manualne są znacznie tańsze od swoich elektrycznych odpowiedników – ich cena oscyluje w okolicach 10-20 złotych, podczas gdy na porządną szczoteczkę elektryczną należy wydać nawet kilkanaście razy więcej (mowa tu o sumach rzędu 300-400 złotych). Pamiętajmy jednak przy tym, że urządzenie elektryczne będzie nam zapewne służyło przez wiele lat, a korzystać z niego może nawet cała rodzina (w przypadku, gdy każdy domownik ma własną, wymienną końcówkę). Zakupu szczoteczki elektrycznej na pewno nikt nie pożałuje, gdyż efekty jakie niesie za sobą oczyszczanie nią zębów są znacznie lepsze niż te uzyskiwane za sprawą użytkowania szczoteczki manualnej.

Zostaw swój komentarz na Facebooku