Radary nie staną w usteckim porcie

0
197

radary Ustka]Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Ustki. W zachodniej części portu nie staną wieże radarowe, które w ramach Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego planował postawić tam Urząd Morski w Gdyni.

Po tym, jak burmistrz Ustki nie wydał zgody na ustawienie wież urzędnicy z Gdyni zaczęli poszukiwać innych rozwiązań. Wstępnie zaplanowano, że tak zwany duży morski radar stanie w lesie ponad 3 kilometry na zachód od Ustki natomiast małego radaru tak zwanego „portowego” nie będzie wcale. Zastąpi go system monitoringu połączony z obecnie działającymi w Ustce radarami.

Miesiąc temu pisaliśmy, że burmistrz Ustki wydał negatywną opinię na temat inwestycji Urzędu Morskiego z Gdyni w usteckim porcie. Urzędnicy z Gdyni odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które nakazało burmistrzowi ponowne rozpatrzenie wniosku o inwestycję. Wiadomo jednak było, że burmistrz ponownie nie zgodzi się na urządzenia radarowe w porcie. Strony jednak doszły do wstępnego kompromisu, bo burmistrz zamiast pisać negatywne opinie wystąpił do Urzędu Morskiego o zmianę lokalizacji a urzędnicy z Gdyni w międzyczasie znaleźli nowe miejsce.

  • To tereny należące do Urzędu Morskiego w Słupsku – mówi Tomasz Młotkowski, wicedyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni – Teren znajduje się około 3 kilometry ma zachód od planowego pierwotnie radaru. Co ważne na tej działce już wcześniej funkcjonowała podobna instalacja więc będzie o wiele łatwiej z montażem i dostępem do mediów. Najważniejsze jest jednak to, że otrzymaliśmy zgodę na wydłużenie projektu unijnego z którego finansowana jest inwestycja o cały rok. To nam pozwoli na spokojne dokończenie inwestycji.

Młotkowski powiedział nam również, że ponieważ Urząd Morski w Gdyni wnioskuje o nową lokalizację na nowo przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne w tej sprawie. Na nowo również wydawane będą wnioski środowiskowe.

Radary w Ustce mają wejść w skład sieci radarów i stacji meteorologicznych, które pojawią się na całym polskim wybrzeżu. To tak zwany Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego. Inwestycja ma kosztować ponad 100 mln zł. Koszt jednego radaru to około pół miliona złotych. Na całym wybrzeżu, w portach morskich pojawią się ponad 24 takie radary.

Hubert Bierndgarski

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments