Rozpoczęły się największe ćwiczenia wojskowe „Anakonda 14”.

0
514
Rozpoczęły się największe ćwiczenia wojskowe „Anakonda 14”. - ustka24.info
Rozpoczęły się największe ćwiczenia wojskowe „Anakonda 14”. – ustka24.info

Rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „ANAKONDA 14”. Żołnierze będą ćwiczyć między innymi na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.

[ads1]

ANAKONDA-14 to największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym. W dniach od 24 września do 3 października br. na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych (Czech, Estonii, Holandii,  Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych).

Celem ćwiczenia będzie zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia.

W ćwiczeniu prowadzona będzie również współpraca z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP.

Przez ostatnich osiem lat ćwiczenie ANAKONDA ewoluowało z przedsięwzięcia typowo wojskowego, poprzez ćwiczenie z udziałem sektora pozamilitarnego w wymiarze krajowym, następnie regionalnym, aż do ćwiczenia sojuszniczego z aktywnym udziałem państw – członków NATO. W wyniku tych zmian ćwiczenia stało się jednym ze stałych punktów szkolenia sojuszu północnoatlantyckiego.

W świetle zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego w wymiarze regionalnym jak i globalnym, ćwiczenia takie jak Anakonda-14 nabierają szczególnego znaczenia. Potwierdzeniem tego jest udział kontyngentów narodowych ośmiu krajów NATO, które wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

ANAKONDĘ od samego początku, czyli od 2006 roku w cyklu dwuletnim przygotowuje i prowadzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Podczas tegorocznej ANAKONDY zaplanowano m.in.: Dzień Obserwatora na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce (w dniu 1 października br.) oraz Dzień Dostojnych Gości na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu (w dniu 2 października br.). Ceremonia otwarcia ćwiczenia odbędzie się 24 września w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments