Silny, sztormowy wiatr zniszczył plaże w Ustce i okolicy

0
96

Urząd Morski w Gdyni podsumował szkody, jakie powstały po grudniowych sztormach, które nawiedziły Środkowe Wybrzeże. Silny wiatr zniszczył również plaże w Ustce.

Sztormy w dniach 22-23 i 25-26.12.2023 r. z kierunków zachodnich, o maksymalnej sile wiatru 10-11˚B i maksymalnym stanie wody 561 cm wyrządziły głównie szkody w wale wydmowym (ok 114 tys. m3) i zabudowie biotechnicznej.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż wartości oszacowane na chwilę obecną nie są ostateczne. Obserwujemy, iż w okresach poza sztormowych, na naturalnych odcinkach brzegu morskiego następuje częściowa odbudowa brzegu (akumulacja) – jest to na bieżąco monitorowane. Największe straty wystąpiły na odcinku Obwodu Lubiatowo.

– Zniszczonych zostało także prawie 3 tys. mb płotków i ok 17 tys. m2 wyłożeń wydm chrustem i zatrawień.  – wyjaśnia Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. – Odnotowaliśmy również straty w zakrzewieniach i zalesieniach – ok. 140 arów (głownie Lubiatowo i okolice) oraz refulacie (głównie Płw. Helski i Ustka). W zabudowie biotechnicznej straty wynoszą około 200 tys. zł., w ogrodzeniach, zakrzewieniach, zatrawieniach i tablicach informacyjnych ponad 60 tys zł. Nie ma zniszczeń w budowlach, służących ochronie brzegów morskich ani w infrastrukturze portowej.

Nie jest to sytuacja nadzwyczajna, jak na razie straty nie odbiegają od „standardowych”.  Służby ochrony wybrzeża cały rok wykonują niezbędne prace, tak aby na tyle na ile jest to możliwe, przygotować i wzmocnić brzeg morskim na sezon sztormowy. Analiza i wskazanie miejsc, które wymagać będą interwencji z uwagi na straty, możliwa będzie zapewne na wiosnę.

W 2024 roku, Urząd Morski w Gdyni ma zapewnione środki finansowe na ochronę brzegów w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach tego budżetu zaplanowane są między innymi.: remont opaski brzegowej w Gdyni, przebudowa umocnienia brzegowego w Jastrzębiej Górze, sztuczne zasilanie w Ustce i na Płw. Helskim (odcinek Władysławowo-Jurata), dokumentacja techniczna dla rozbudowy systemu ostróg w Ustce, koncepcja budowy progów podwodnych w Gdyni Orłowie, budowa i remont systemu odwodnienia opaski brzegowej w Rozewiu, remont wjazdu technologicznego Rowach i Jastrzębiej Górze.

Prowadzony będzie również monitoring brzegów morskich, wykonywane profile batymetryczne i ortofotomapy, a także badania aktualnego stanu brzegu morskiego (w tym kontrola okresowa budowli ochrony brzegów morskich).

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments