Słupscy Terytorialsi ćwiczyli w usteckim porcie morskim

0
110

 Żołnierze z 73 Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym pasażerom statku, których przewieziono do portu w Ustce. Następnie przygotowali się do obrony infrastruktury krytycznej w porcie i trenowali odparcie ataku pozorantów – tak wyglądał scenariusz ich ćwiczeń weekendowych.

W dniach 4-5 listopada 2023 r. na terenie Portu Morskiego w Ustce odbyło się szkolenie rotacyjne terytorialsów z 73 Brygady Lekkiej Piechoty ze Słupska. Scenariusz zakładał, ewakuację dwudziestu pozorantów ze statku dryfującego po morzu, do Portu Morskiego w Ustce. Tam, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielali im pierwszej pomocy i przygotowali do transportu. Pozostali Terytorialsi zabezpieczali teren portu i dbali o bezpieczeństwo osób postronnych pozostających w tym rejonie. W ciągu nocy z soboty na niedzielę, ustanowili posterunki obserwacyjne w celu zapewnienia pełnej kontroli nad tym terenem. Niedzielny poranek przyniósł próbę zaatakowania infrastruktury portowej przez pozorantów, a żołnierze WOT szkolili się jak skutecznie reagować w takiej sytuacji.

Szkolenie dwustu żołnierzy

W szkoleniu tym uczestniczyło około dwustu Terytorialsów. Głównym celem było zacieśnienie współpracy z Morską Służbą Poszukiwania i Ratownictwa oraz Brzegowymi Stacjami Ratownictwa w Ustce, Łebie i Darłowie. Ważnym elementem było poznanie infrastruktury krytycznej w tym rejonie oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia akcji ratunkowych o charakterze zdarzenia masowego. Przećwiczono też scenariusz zakładający ochronę portu przed atakiem dywersantów.

Weekendowe ćwiczenia

Ćwiczenia zakończyły się w niedzielne południe. Był to doskonały przykład współpracy różnych służb w celu zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności działań w przypadku sytuacji kryzysowych. Wojska Obrony Terytorialnej wciąż doskonalą swoje umiejętności i gotowość do obrony naszego kraju. Aby uczestniczyć w kolejnych takich przedsięwzięciach jako żołnierz WOT należy zgłosić się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktować się z rekruterem WOT.

 

kpt. Tomasz Klucznik 

Oficer Prasowy 

7 Pomorskiej Brygady

Obrony Terytorialnej

  1. kpt. mar. Adama Dedio

Foto: DWOT

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments