Stan epidemii wprowadza zakaz uprawiania żeglugi rekreacyjnej

0
319

Od 1 kwietnia 2020 roku, w granicach morskich RP obowiązuje zakaz uprawiania żeglugi w celach rekreacyjnych.

Urząd Morski w Gdyni wydał właśnie specjalny komunikat w tej sprawie. Złamanie tych przepisów może wiązać się z karą pieniężną nawet do 30 tysięcy złotych.

Stan epidemii wprowadza zakaz uprawiania żeglugi rekreacyjnej - ustka24.info
Stan epidemii wprowadza zakaz uprawiania żeglugi rekreacyjnej – ustka24.info
  • Urząd Morski w Gdyni przypomina o konieczności zachowania obostrzeń w zakresie przemieszczania się osób, określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. – czytamy w specjalnym komunikacie, który został 6 kwietnia zamieszczony na stronie internetowej urzędu i rozesłany do podległych kapitanatów i bosmanatów portów – Zgodnie z $ 5 pkt 1 i 2 wyżej przywołanego rozporządzenia, w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze.

Przemieszczanie się danej osoby może odbyć się wyjątkowo jedynie w celu:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych. Wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej. Prowadzenia działalności rolniczej lub praw gospodarstwie rolnym. Zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. W tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu. Oraz zakupu towarów i usług z tym związanych.

Jak przypominają urzędnicy z Urzędu Morskiego w Gdyni obszar Rzeczypospolitej Polskiej obejmuje także jej morskie obszary. Należy zwrócić uwagę na konieczność przestrzegania przepisów także na morskich wodach wewnętrznych i na morzu terytorialnym (dotyczy to również jednostek rekreacyjnych).

Za niezastosowanie się do ustanowionych w stanie epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń państwowy powiatowy inspektor sanitarny i państwowy graniczny inspektor sanitarny nakładają kary pieniężne w wysokości do 30 000 zł.

Warto przypomnieć, że we wszystkich miastach nadmorskich 1 kwietnia wprowadzono również zakaz wchodzenia na plaże oraz falochrony.