„Światłem Pisane” – wystawa uczestników projektu w CAT Ustka

0
224

Magię i wyjątkowość miejsc tworzy ich historia, otoczenie i wreszcie sami ludzie, którzy stykają się z nimi. Sposób, w jaki opisują te miejsca, jest jednak kluczowy.

Opowiedzieć o magii miejsca nie jest jednak prosto. Słowa? Czy oddadzą to, co ulotne? Czy uchwycą genius loci?

Trzy wyjątkowe miejsca na mapach Słupska i Ustki: Baszta Czarownic, Żydowski Dom Przedpogrzebowy i Latarnia Morska – to bohaterowie projektu warsztatowo-fotograficznego zatytułowanego „Światłem Pisane”. Zrealizowaliśmy go na przestrzeni pół roku, a więc niespiesznie, ale z atencją zarówno do samych miejsc, jak i narzędzi, których użyliśmy do opisywania wyjątkowych obiektów.

"Światłem Pisane" - wystawa uczestników projektu w CAT Ustka - ustka24.info
„Światłem Pisane” – wystawa uczestników projektu w CAT Ustka – ustka24.info


„Światłem Pisane” to projekt warsztatowo-integracyjny realizowany przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku odwołujący się do historii fotografii oraz zabytków regionu słupskiego – wspomnianych już trzech wyjątkowych obiektów. Projekt tym samym nawiązywał do tożsamości kulturowej miejsca i mieszkańców. Jego celem było zagłębienie się w historię, a jednocześnie umożliwienie poznania tradycyjnych technik tworzenia obrazów – rayogramów czy camery obscury. Wybrane przez nas budynki stały się jednocześnie miejscami, jak i narzędziami realizacji projektu.

Projekt miał też na celu integrację społeczności lokalnej, jej edukację, nadanie nowego znaczenia historycznym miejscom, umożliwienie dostępu do kultury. Przez kilka miesięcy, dzięki wyjątkowym artystom zaproszonym do współpracy oraz uczestnikom warsztatów, w trzech obiektach odbywały się cykliczne warsztaty i wykłady.


Z wykorzystaniem konstrukcji budynków powstały instalacje camera obscura na wzór tych, które tworzono niegdyś w wieżach i basztach, by rejestrować obrazy widziane z ich szczytów. Uczestnicy i artyści weszli do miejsc w większości na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Mieli możliwość nie tylko zobaczenia i poznania ich, ale przede wszystkim wykorzystania przestrzeni we wnętrzach do działań artystycznych. Uczestnicy poznali unikalne techniki fotografii nieoczywistej i niejednoznacznej.

Uczestnicy projektu „Światłem Pisane” mieli możliwość integracji, edukacji, eksperymentowania, ale przede wszystkim opisania niewerbalnie, a światłem trzech niezwykłych miejsc. Czy im się udało? Czy uchwycili genius loci?
Na te pytania zapewne będzie można znaleźć odpowiedź na wystawie podsumowującej projekt w Baszcie Czarownic i w Centrum Aktywności Twórczej.

Serdecznie zapraszamy.

„Światłem Pisane” / wystawa uczestników projektu

Wernisaż:
17.12.2019 / g. 17.00
Baszta Czarownic / al. F. Nullo 8 w Słupsku

Wystawa:
18 – 31.12.2019
Baszta Czarownic / al. F. Nullo 8 w Słupsku / wt-nd: 10:00-18:00
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a / codziennie: 10:00-18:00

Kurator / Krzysztof Tomasik

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments