Sztorm na Bałtyku. Powieje z siłą 10 stopni w skali Beauforta

0
164
Sztorm na Bałtyku. Powieje z siłą 10 stopni w skali Beauforta - ustka24.info
Sztorm na Bałtyku. Powieje z siłą 10 stopni w skali Beauforta - ustka24.info
Sztorm na Bałtyku. Powieje z siłą 10 stopni w skali Beauforta - ustka24.info
Sztorm na Bałtyku. Powieje z siłą 10 stopni w skali Beauforta – ustka24.info

Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem. Na Bałtyku sztorm. Wiatr może wiać z siłą 10 stopni w skali Beauforta.

[ads1]

Ostrzeżenie obowiązuje od dziś (22.02) od godziny 15:30 do jutra (23.02) do godziny 10:00. Prognozuje się i obserwuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, z porywami do 85 km/h, w nocy do 95 km/h z zachodu. Sztorm na Bałtyku spowodował, że w usteckim porcie morskim ogłoszono pogotowie przeciwsztormowe.

W związku z zagrożeniem Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca:
1. Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów nadawanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.

2. Na terenie instytucji, placówek i zakładów pracy podjąć działania zmierzające do ograniczenia skutków silnego wiatru oraz przygotować siły i środki do usuwania powstałych zagrożeń.
3. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji. Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
4. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
5. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
6. Podróżując samochodem, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu na poboczu drogi z dala od drzew, wysokich kominów, linii energetycznych lub tablic reklamowych. Nie podejmować dalszej jazdy aż do chwili osłabnięcia wiatru.
7. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno – kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
8. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999) lub policję (tel. 997) lub pod numerem telefonu alarmowego 112.
9. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

Zobacz zniszczenia po ostatnim sztormie Alex

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o