Tablica pamięci Zenona Lewand odsłonięta w usteckim porcie

0
140

W usteckim porcie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Zenona Lewand, wieloletniego dyrektora PPiUR „KORAB” w Ustce.

Tablicę odsłoniła córka Jolanta oraz przedstawiciele samorządu, instytucji rodziny pracowników Korabia.

Do powstania tablicy doprowadziła grupa inicjatywna byłych pracowników „Korabia” i ich rodzin. Jej liderem jest artysta Andrzej Mazur, syn wieloletniego kierowcy dyrektora Lewanda.

Zenon Lewand był dyrektorem przedsiębiorstwa w latach 1955 – 1981.Urodził się 31 grudnia 1920 roku w Przemyślanach koło Lwowa. W październiku 1939 roku, po wejściu na wschodnie tereny RP armii radzieckiej, powierzono mu jako 19-latkowi funkcję zastępcy naczelnika poczty. W 1942 roku został zmobilizowany do Armii Czerwonej, w 1943 roku do Armii Berlinga, tworzącej się w Siedlcach nad Oką. Służył jako oficer w armii przeciwlotniczej. Walczył m.in. pod Warszawą i Berlinem. Karierę w wojsku zakończył w 1946 roku jako zastępca komendanta Podoficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Gdyni.

W latach 1946-1955 pracował w handlu m.in. w MHD w Szczecinie, gdzie osiedlił się wraz z rodziną. Następnie na kilka miesięcy trafił do szczecińskiego Centralnego Zarządu Rybołówstwa Morskiego.

Jesienią 1955 roku mianowano go dyrektorem naczelnym usteckiego PPiUR „Korab”. To on znacząco przyczynił się do rozwoju tej firmy, istniejącej od 1952 roku, budując wiele nowych obiektów i ściągając do Ustki specjalistów z całego kraju. Był osobą powszechnie w Ustce znaną i cenioną, często pomagał pracownikom w ich sprawach bytowych. W latach 1960-1969 PPUR „Korab” otrzymał aż 7- krotnie sztandar przechodni Ministra Żeglugi jako przedsiębiorstwo osiągające najlepsze wyniki połowowe. Zenon Lewand z funkcji dyrektorskiej w PPiUR „Korab” odszedł w grudniu 1981 roku, przechodząc do służby dyplomatycznej. Pracował jako charge d’affairess w ambasadzie PRL w Monrowii (Liberia). Zmarł 3 sierpnia 1983 roku w Słupsku.

W 2014 roku, uchwałą Rady Miasta Ustka nr LIII/441/2014, został wyróżniony Medalem za zasługi dla Miasta Ustka.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments