Urząd Morski w Słupsku wycenił już straty po orkanie Ksawery. Łącznie to ponad 22 mln zł [ZDJĘCIA]

0
159

20131207-BD3_2861W dniach 6-8 grudnia sztorm o sile 9-10 stopni w skali Beauforta w porywach do 11 przy maksymalnym stanie wody sięgającym 640 cm spowodował znaczące szkody w pasie nadmorskim, administrowanym przez Urząd Morski w Słupsku.

W zakresie zniszczeń wałów wydmowych oraz umocnień biotechnicznych straty zostały wycenione na ok. 8 mln zł. Na dzień dzisiejszy zaewidencjonowano 2280 sztuk złomów i wywrotów niezbędnych do usunięcia w celu zachowania właściwego stanu bezpieczeństwa w granicach pasa technicznego, ich ilość może ulec zmianie.

Łączna kubatura start w sztucznym zasilaniu brzegu morskiego wykonanego w latach 2012-13 wynosi ok. 290 tyś. m3 – mówi Adam Meller-Kubica, Główny Inspektor Inspektoratu Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Słupsku – Stwierdzono uszkodzenie lub zniszczenie zjazdów technicznych na plaże uniemożliwiające możliwości z ich korzystania w ilości 23 szt.

Największe średnie szkody w wale wydmowym odnotowano na odcinku między miejscowościami Jarosławiec- Łazy, w miejscowościach Dźwirzyno i Chłopy. Niektóre dotychczas istniejące odcinki brzegu nie posiadają plaż, dlatego uprasza się osoby z nich korzystające o rozwagę w zakresie korzystania z nich – szczególnie między miejscowościami Ustka i Rowy, gdzie odcinkowo niemożliwe jest przejście u podnóża klifów.

W granicach portów i przystani morskich stwierdzono częściowe uszkodzenia istniejących urządzeń (Darłowo, Ustka, Rowy, Jarosławiec, Chłopy). Dotychczas trwa ich ocena, lecz nie stwierdzono potrzeby wyłączania ich z użytkowania.

Ogólne straty wywołane tzw. „Ksawerym” szacuje się na poziomie ok. 22 mln zł.

Zobacz zniszczenia po sztormie w usteckim porcie morskim

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments