Ustecka kapsuła czasu gotowa do zakopania na 100 lat

0
552

Ponad 60 listów oraz kilkadziesiąt przedmiotów znalazło się w kapsule czasu, którą 11 listopada uroczyście zakopiemy na 100 lat przed usteckim ratuszem.

W miejscu, gdzie zakopana zostanie kapsuła czasu stanie tablica z informacją i prośbą, by potomni odkopali ją za 100 lat – w 2118 roku.

Pomysł Kapsuły zrodził się w związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zamierzeniem autora pomysłu, Piotra Wszółkowskiego, jest to, aby kapsuła znajdowała się w ziemi do czasu następnego jubileuszu, jakim będzie 200 – Lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

  • Łącznie trafiło do mnie ponad 60 listów a także przedmioty osobiste, które mieszkańcy Ustki chcieli zachować dla potomnych. Jest dużo opisów Ustki a także zdjęć miasta. Wierzymy, że listy zostaną przez naszych następców odkryte na nowo i upublicznione np. w formie wystawy.  – mówi Piotr Wszółkowski.

W pojemniku zostały umieszczone także symbole miasta i współczesne gazety. Swój list napisał Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. Opisuje w nim aktualną sytuację w Ustce i kraju a także zmiany, jakie planowane są w Ustce w najbliższym czasie.

W kapsule znalazł się również list opisujący planowaną rozbudowę portu Ustka podobną do tej, którą wykonano prawie 100 lat temu. Wszystkie przedmioty, które trafiły do kapsuły zostały próżniowo zapakowane. Na koniec kapsułę wypełniono argonem i szczelnie zamknięto oraz zamalowano.

Program uroczystości:

9 listopada
godz. 9.00
„XIII Pomorski Bieg Niepodległości” pod patronatem Ministra Obrony Narodowej
Wicko Morskie na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych.

godz. 11.00
„Kolorowa czyli biało-czerwona”
Monodram Fundacji „Banina” skierowany do młodzieży szkoły średniej.
Biblioteka Miejska w Ustce.

10 listopada
godz. 9.00
Turniej Par Deblowych w Tenisie Ziemnym z okazji Jubileuszu 100-Lecia Odzyskania Niepodległości
Kategoria OPEN
Hala Sportowa Szkoły Podstawowej nr 2

godz. 10.00
Turniej Piłki Nożnej dla przedszkolaków z okazji Jubileuszu 100-Lecia Odzyskania Niepodległości
Rozgrywki w poszczególnych rocznikach.
Hala Sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce

godz. 14:00
Cykl imprez sportowo-rekreacyjnych z okazji Jubileuszu 100-Lecia Odzyskania Niepodległości
Teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce

11 listopada
godz. 11.00
Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz poświęcenie kamienia pamiątkowego z okazji Jubileuszu 100-Lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Kościół p.w. NMP Gwiazdy Morza w Ustce ul. Armii Krajowej 2

godz. 12.15
Oficjalne Uroczystości patriotyczne pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Ratuszem Miejskim.

Po złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem odbędzie się przemarsz mieszkańców niosących dużą biało-czerwoną flagę pod Ratusz Miejski. Pod Ratuszem odbędzie się dalsza część uroczystości oficjalnych.

Ustka-Przewłoka, Róg ulicy Usteckiej i Armii Krajowej, Ratusz Miejski

Po części oficjalnej odbędzie się Piknik Patriotyczny:
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Drewutnia”, pokaz pirotechniczny, darmowy poczęstunek grochówką, udział grupy rekonstrukcyjnej, uroczyste opuszczenie Kapsuły czasu, wspólne zdjęcie uczestników uroczystości. Ratusz Miejski ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3

godz. 18.00
„Młodzi Niepodlegli”
Koncert audiowizualny przygotowany przez ustecką młodzież Domu Kultury oraz gości
Dom Kultury w Ustce ul. Kosynierów 19