Zawodowi lekkoatleci chcą korzystać z usteckiego stadionu lekkoatletycznego

0
248

Setki sportowców zrzeszonych w Polskim Związku Lekkiej Atletyki będzie korzystać z usteckiego stadionu lekkoatletycznego, którego budowa planowana jest przy ulicy Sportowej. Przedstawiciele związku złożyli już w tej sprawie wstępną deklarację.

Deklaracja określa zasady udostępniania stadionu, warunki odpłatności oraz zakres szkoleń centralnych. Takie porozumienie daje miastu gwarancję, że na obiekcie będą trenować sportowcy zarówno zawodowi, jak i amatorzy.

Przy ulicy Sportowej powstanie certyfikowany stadion kategorii „IV A” wraz z zapleczem sportowym i rekreacyjnym. Dla PZLA jest to bardzo ważna inwestycja. Obecnie brak jest tego rodzaju obiektu nad Bałtykiem. Dlatego Ustka ma szansę stać się podstawową bazą do organizacji stacjonarnych szkoleń zimowych.

Pierwotnie nowy stadion miał kosztować ok 4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,5 mln zł dofinansowania. Jednakże chcąc dostosować obiekt do zaleceń PZLA, należało zwiększyć nakłady finansowe do około 9 mln zł.

Dzięki staraniom Burmistrza udało się uzyskać wsparcie dla tego projektu, co znacznie zwiększa szanse na pozyskanie dotacji.

– Obecnie aplikujemy do programu ministerialnego pod nazwą „Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”, w ramach którego miasto może ubiegać się aż o 50 procent dofinansowania na budowę stadionu, czyli ponad 4 mln zł – wyjaśnia Jacek Graczyk, burmistrz Ustki.

Ustka posiada bardzo duży potencjał sportowy w lekkiej atletyce. LKS „Jantar” to jeden z najlepszych klubów w Polsce, kolebka wielu reprezentantów kraju i medalistów mistrzostw Polski. Zawodniczka Klubu, Klaudia Maruszewska została w 2016 roku mistrzynią świata juniorów w rzucie oszczepem.

Po zbudowaniu stadionu, który będzie profesjonalną bazą treningową, klub w jeszcze większym zakresie będzie wychowywał zawodników.

Trener LKS Jantar Henryk Michalski zapewnia, że rozmawiał z wieloma trenerami z całej Polski i są oni zainteresowani organizacją obozów treningowych w Ustce. Pozwoli to w jeszcze większym stopniu wykorzystywać bogatą bazę noclegową w naszym mieście, szczególnie poza sezonem letnim.

Stadion z pewnością umożliwi także aktywne spędzanie czasu usteckim rodzinom oraz organizację otwartych sportowych wydarzeń, tak jak dzieje się to w podobnym obiekcie w Słupsku.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments