Uważaj na oszustów w Ustce – wraca metoda “na wnuczka”

0
31
Policja Ustka - ustka24.info
Policja Ustka – ustka24.info

Policjanci z Ustki otrzymali zgłoszenia, w których sprawcy próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych. Stosowana była przez nich metoda “na wnuczka”.

[ads1]

Dzięki czujności poszkodowanych osób, które zorientowały się że mają do czynienia z oszustami, nie doszło do przekazania pieniędzy. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę

Do dyżurnego KMP w Słupsku oraz Komisariatu Policji w Ustce dzwonili mieszkańcy Ustki, którzy jak twierdzili nie dali się oszukać przez „ fałszywych wnuczków, fałszywych funkcjonariuszy lub członków rodziny”. Sprawcy każdorazowo byli natarczywi i próbowali wywierać presję na swoich rozmówcach. Naciskali aby ci przekazali pieniądze wskazanej nieznanej osobie, która za chwilę miała się po nie zgłosić. Dzwoniący poszkodowani, w rozmowie z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Słupsku wyraźnie wskazywali;. że nie dali się oszukać dzięki swojej czujności oraz tego, że coraz więcej w środkach masowego przekazu mówi się o sposobach działania przestępców.

To wyczulenie na „ fałszywych wnuczków” powoduje, że w rodzinach, wśród znajomych – w domach często rozmawia się na temat jak nie stać się ofiarą działania przestępców. Poszkodowani wskazywali na dużą rolę policyjnych informacji w mediach i faktyczną pracę funkcjonariuszy w walce z tego typu przestępczością. W rozmowie z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Słupsku byli wyraźnie dumni ze swojego zachowania, a najbardziej z tego że jak kilku z nich twierdziło „ dzięki swojej wiedzy otrzymanej dzięki komunikatom także Policji, byli w stanie zdemaskować przestępców nie dając się oszukać.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W tym momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon np. za policjanta – zakończmy rozmowę W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 997, 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.”