W Ustce powstanie automatyczna wypożyczalnia rowerów

0
711

Możliwe, że już w te wakacje w Ustce pojawi się automatyczna wypożyczalnia rowerów. Jak podaje serwis gryf24.pl samorządowcy z Ustki prowadzą już rozmowy w tej sprawie.

Władze Ustki zastanawiają się nad pilotażowym uruchomieniem automatycznych wypożyczalni rowerów. Miasto w tym celu ogłosiło tzw. dialog techniczny, który ma na celu uzyskanie od potencjalnych wykonawców informacji w zakresie najkorzystniejszych rozwiązań. Podczas rozmów omawiane będą kwestie dotyczące liczby i lokalizacji stacji, ilości rowerów, formy płatności oraz wysokości opłat za wypożyczenie roweru.

– Chcemy rozważyć wszystkie możliwości – mówi Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, zastępca burmistrza Ustki. – Chcemy wiedzieć, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Ustce, czy jest na nie zapotrzebowanie, jakie koszty się z tym wiążą. Stąd dialog społeczny.

Według założeń programu pilotażowego na początku w Ustce ustawione miałby być cztery stacje po 10 rowerów. Jeżeli pomysł się przyjmie system będzie rozszerzany. W przypadku uruchomienia systemu cennik będzie skonstruowany tak, by rowery mogły służyć jak największej liczbie osób poprzez promowanie krótkich przejazdów. Dzięki temu rowery nie będą przetrzymywane ponad miarę i będą mogą służyć innym użytkownikom.

Pomysł samoobsługowych systemów wypożyczania rowerów to efekt rewolucji technologicznej i wyzwań, przed jakimi stają współczesne miasta. Rejestracja użytkownika następuje przez internet, identyfikuje się on za pomocą numeru telefonu komórkowego, korzystanie z systemu ułatwia specjalna aplikacja na smartfony. Celem władz Ustki jest, aby rowery były nie tylko zdrową i ekologiczną, ale też tańszą alternatywą dla tradycyjnych form transportu. Po zakończeniu dialogu technicznego i opracowaniu warunków przetargowych burmistrz Ustki Jacek Graczyk zamierza ogłosić przetarg na uruchomienie systemu jeszcze w tym roku.

Więcej na gryf24.pl

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments