W usteckim porcie morskim tonął kuter rybacki. Sytuacja jest opanowana – FOTO, WIDEO

0
1189

Przez ponad 4 godziny ratownicy i strażacy pompowali wodę z kutra, który tonął w usteckim porcie. Jednostka została już zabezpieczona. 

Do wypadku w usteckim porcie doszło w poniedziałek, 30 grudnia około godziny 7:30. Wtedy do ratowników z Brzegowej Stacji Ratownictwa Morskiego SAR w Ustce dotarła informacja, że kuter rybacki zacumowany przy jednym z nabrzeży nabiera wody. Na jednostce znajdowały się ponad 2 tony paliwa.

W usteckim porcie morskim tonął kuter rybacki - ustka24.info
W usteckim porcie morskim tonął kuter rybacki – ustka24.info

Na miejscu ratownicy SAR rozstawili specjalną zaporę przeciwolejową a strażacy zajęli się wypompowywaniem wody z zalanej ładowni i maszynowni.

W okolicy pracował w tym czasie duży dźwig, dzięki któremu podniesiono rufę jednostki i bezpiecznie wypompowano wodę.

Kiedy ratownicy osuszyli wnętrze kadłuba stwierdzono, że w maszynowni pękła jedna z rur prowadząca wodę zaburtową do silnika. Pęknięcie spowodowało szybkie zalewanie jednostki. Rybacy zabezpieczyli uszkodzenie. Pracownicy Kapitanatu Portu w Ustce będą prowadzić jednak dochodzenie w tej sprawie, aby ustalić, dlaczego doszło do takiego niebezpieczeństwa.

Jednostka ma cofniętą kartę bezpieczeństwa. Kuter ma zakaz wychodzenia na połów do czasu, aż inspektorzy PRS sprawdzą wszystkie urządzenia i mechanizmy.