Zapraszamy na usteckie obchody Narodowego Święta Niepodległości

0
134

Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach i uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada.

W tym roku Polacy świętują 101 rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Dla mieszkańców miasta, okolic i przebywających w Ustce turystów samorząd przygotował kilka propozycji na uczczenie tej rocznicy.

Obchody rocznicowe przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Najgoręcej zachęcamy do wspólnego spotkania w poniedziałek, 11 listopada, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Armii Krajowej w Przewłoce). Odbędzie się tam Apel Pamięci z udziałem kompanii honorowej Garnizonu Ustka.

Przemarsz ulicami Ustki

Po złożeniu wiązanek kwiatów, prowadzeni przez Ustecką Orkiestrę Dętą, wyruszymy ulicami Grunwaldzką i Marynarki Polskiej do kina Delfin. Tam nastąpi uroczysta premiera filmu “Nieugięty z Westerplatte – Franciszek Dąbrowski. Usteckie ślady bohatera”, która jest finałem projektu Biblioteki Miejskiej.

Nieco dziś zapomniany Franciszek Dąbrowski po ataku w 1939 roku był faktycznym dowódcą obrony Westerplatte, a  gdy zakończyła się II wojna światowa został pierwszym komendantem polskiej jednostki wojskowej w Ustce.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Po projekcji obejrzymy jeszcze, przygotowany w Domu Kultury, teledysk do piosenki pt. “Nie ma kraju” autorstwa Katarzyny Dereń. Zarówno w realizacji filmu jak i teledysku uczestniczyła ustecka młodzież. Spotkanie zakończymy wspólnym śpiewaniem  pieśni patriotycznych z udziałem Adama Wrońskiego oraz słuchaczy UUTW.

Zapraszamy do udziału w obchodach oraz udekorowania swoich posesji i balkonów flagami narodowymi.

Utrudnienia w ruchu 11 listopada

KOMUNIKAT: W związku z odbywającym się ulicami miasta Marszem Niepodległości (poniedziałek, 11 listopada) wystąpią utrudnienia w ruchu w obrębie ulic Grunwaldzka i Marynarki Polskiej (do kina). Prosimy o zachowanie ostrożności w godzinach: 12.40-14.00. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą patrole Straży Miejskiej i Policji.

11 listopada NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

godz. 11.00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. NM „Gwiazdy Morza”.

godz. 11.45 – Wystawienie Posterunku Honorowego przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, Podniesienie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, odegranie Hymnu, okolicznościowe przemówienie, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów.

godz. 12.50 – Przemarsz uczestników uroczystości z wielką Flaga Narodową w kierunku  Kina „Delfin”, z przystankiem na złożenie wiązanki kwiatów pod Pomnikiem gen. Stanisława Sosabowskiego.

godz. 14.00 – projekcja  filmu poświęconego postaci kmdra Franciszka Dąbrowskiego obrońcy Westerplatte, pierwszego powojennego Dowódcy Garnizonu Ustka – projekt Biblioteki Miejskiej, realizowany w partnerstwie z Usteckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku z programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski. Prezentacja teledysku do piosenki „Nie ma kraju” autorstwa Katarzyny Dereń w wykonaniu młodzieży z Domu Kultury. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem Adama Wrońskiego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

 

 

Zostaw swój komentarz na Facebooku