Kontrakty CFD – co warto o nich wiedzieć i jak inwestować?

0
84

Żyjemy w czasach, w których inwestowanie pieniędzy jest prostsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko za sprawą rozwiązań technologicznych, dzięki którym inwestorzy mają bardzo szerokie pole wyboru, a także mogą realizować wszelkie transakcje szybko i bezpiecznie. Nie zmienia to faktu, że do inwestowania trzeba się w odpowiedni sposób przygotować, w tym nabyć podstawową wiedzę na ten temat!

Kontrakty CFD – co warto o nich wiedzieć?

W tym kontekście jednym z kluczowych pojęć dotyczących właśnie inwestowania środków finansowych są tzw. kontrakty CFD. Z pojęciem tym spotkał się z całą pewnością każdy doświadczony inwestor, ale nie wszyscy wiedzą, czym są w praktyce oraz na co zwrócić uwagę przy ich zawieraniu. Właśnie na te i wiele innych istotnych pytań odpowiadamy w dzisiejszym poradniku!

Czym są kontrakty CFD?

Wiele osób zastanawia się na pewno, co to CFD? Jak się okazuje, określenie to oznacza nic innego jak kontrakty na różnicę kursową, które są zawierane z reguły między inwestorem a brokerem. W praktyce jest to swoista umowa na mocy której dochodzi do zakładu o to, jak zachowa się cen/kurs aktywa bazowego, którym mogą być np. akcje, obligacje, kryptowaluty, pary walutowe i wiele innych. Wygrywa ten, kto wytypuje poprawnie, a więc albo na wzrost, albo na spadek wartości. Wówczas strony rozliczają między sobą wspomnianą już różnicę kursową. Co więcej, kontrakty CFD mogą być zawarte z zastosowaniem dźwigni finansowej, co sprawia, że wysokość całej transakcji może powiększyć się nawet kilkukrotnie. To z kolei prowadzi do tego, iż proporcjonalnie wzrasta zarówno potencjalna wygrana, ale i wysokość straty finansowej w przypadku pomyłki w typowaniu. Wszystko to odbywa się w sposób umowny, bez konieczności podwyższania kapitału, a więc inwestor, jak i broker nie muszą od razu angażować dużych kwot.

Kontrakty CFD – jakie są ich wady i zalety

Kontrakty CFD są stosowane przy różnego rodzaju inwestycjach, w tym głównie na rynku Forex, ale nie tylko. Największą zaletą CFD jest ich wszechstronność, a więc to, że można grać nie tylko na wzrosty, ale też na spadki, co sprawia, że inwestycje są bardziej dynamiczne. Kontrakty CFD mają czysto spekulacyjny charakter, ale mimo to, mogą przynieść duże zyski. Oczywiście, jak przy każdej formie inwestowania, trzeba też pamiętać o ryzyku, jakie się z tym wiąże. Inwestor może bowiem stracić pieniądze, dlatego tak ważna jest odpowiedzialna gra, w której bierze się pod uwagę swoje możliwości finansowe.

Jak i gdzie inwestować w CFD?

Inwestowanie poprzez zawieranie kontraktów CFD odbywa się głównie online, za pomocą specjalistycznych narzędzi tradingowych, takich jak choćby platforma inwestycyjna od Saxo. Aby zawrzeć transakcję wystarczy zarejestrować konto, podając wszelkie niezbędne dane. Cała procedura trwa dosłownie chwilę, a po jej finalizacji, trader może od razu przystąpić do inwestowania na światowych rynkach. Poza tym ma do dyspozycji liczne raporty, fachowe wsparcie merytoryczne i techniczne. Może też z poziomu jednego konta kontrolować swoje działania inwestycyjne, co pozwala na wyciąganie wniosków i podejmowanie lepszych decyzji.

 

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments