Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego
Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego
Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego
Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego

Eliksir młodości? Niektórzy tak twierdzą. Nazwa ta przylgnęła do kwasu hialuronowego, a na pewno każdy, kto o nim słyszał, wie, że jest on często wykorzystywany w kosmetyce. Nie każdy jednak wie, że jest to naturalny składnik ludzkiego organizmu i można go znaleźć choćby pod skórą.

[ads1]

Kwas hialuronowy można również znaleźć w ciele szklistym oka oraz mazi stawowej. Znajduje się także w tkance łącznej oraz w płynach ustrojowych i służy jako budulec naczyń krwionośnych. Jak widać jego obecność w organizmie jest powszechna. Związek ten w organizmie wiąże wodę. Podlega on ciągłej wymianie. Z wiekiem zmniejsza się jego naturalna produkcja, przez co tkanki, w których się znajduje, ulegają degeneracji. Dlatego też powstał szereg specyfików, które uzupełniają jego niedobory. W kosmetologii i medycynie estetycznej kwas hialuronowy dostarcza się w formie zastrzyków, tabletek i kremów.
Kwas hialuronowy jest jednym z budulców kolagenu. To dlatego, gdy powstają zmarszczki, jest to widoczny znak, że w organizmie mamy do czynienia z niedoborami tej substancji. Ze zmarszczkami mamy bowiem do czynienia, gdy kolagen ulega degeneracji. Efekty te, wynikające z naturalnych procesów starzenia, powodują wiotczenie skóry, jej osuszanie się i utratę elastyczności. Starzenie się skóry i degradację włókien kolagenowych można opóźnić, stosując różnego rodzaju kosmetyki. Wymienić tu można kremy liftingujące, toniki do twarzy, szampony, odżywki, kremy nawilżające, pielęgnujące, maseczki. Kwas hialuronowy można zresztą zakupić osobno, dodając go do używanych przez siebie na co dzień kosmetyków. Sam w sobie może być skutecznym nawilżaczem. Można również skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej, która oferuje wiele zabiegów pozwalających na utrzymanie młodzieńczej urody.
W ośrodkach takich jak Centrum Medyczne PlusMed można poddać się np. podaniu tzw. usieciowanego kwasu hialuronowego w miejsca, w których pragniemy opóźnić procesy starzenia się. Substancja ta służy także do wypełniania zmarszczek, korekty objętości warg, modelowania ich konturów, modelowania twarzy poprzez wstrzykiwanie kwasu hialuronowego tak, by uzupełnić brak tkanki tłuszczowej czy wypełnić zapadnięte policzki. W ten sposób poprawia się także owal twarzy. Niestety, po jakimś czasie efekty takich zabiegów będzie trzeba powtórzyć, bo po ośmiu czy dwunastu miesiącach kwas hialuronowy całkiem się wchłonie.
Warto podkreślić, że stosowanie kwasu hialuronowego jest w pełni bezpieczne. Ze względu na jego powszechność w organizmie i w żywych organizmów w ogóle, nie stanowi od dla człowieka i jego otoczenia żadnego zagrożenia. Nie wywołuje też alergii, a jedyny efekt negatywny po zabiegu z nim związany, to ewentualne czasowe odczucie bólu lub zaczerwienienie w miejscu jego wstrzyknięcia. Te problemy nie trwają jednak długo. Oczywiście, zabiegowi należy poddać się w klinice, o której coś już wiemy, która ma renomę lub w której pracują specjaliści z odpowiednimi certyfikatami. Najlepiej zresztą, jeśli każdy z tych warunków jest spełniony.
Ale kwas hialuronowy stosuje się także w innych dziedzinach, np. w okulistyce. To na jego bazie produkowane są płyny do soczewek kontaktowych, a także krople do oczu, a przez to mamy do czynienia z mniejszymi podrażnieniami. Co więcej, używa się go także podczas operacji oczu, choćby w przypadku usuwania zaćmy czy przeszczepów rogówki. Kwas hialuronowy pojawia się również w ortopedii, w której jest wykorzystywany w leczeniu chorób kości i stawów. Związek ten zwalcza także stany zapalne i przyśpiesza gojenie się ran pooperacyjnych kobiecych narządów płciowych. Pojawia się też zatem w ginekologii.
Czy kwas hialuronowy faktycznie jest tak cudownym związkiem, aby faktycznie nazywać go eliksirem młodości, nie ma potrzeby rozstrzygać. Wystarczy wiedzieć, że to substancja ważna dla organizmu i mająca wiele zastosowań w medycynie i kosmetologii.